Side 1 af 1

Er vi ved at være klar ?

: søn 10. sep 2006 16:01
af Celia
hej så har vi målt på vandet og jeg ville høre om vi kunne begynde at sætte et par koraller i.
Vi har et par koraller som står i et andet akvarie (Euphyllia paranchora og Caulastrea curvata) og vil gerne kunne sætte dem i snart. jeg ville dog lige høre jeres meninger.
Pumpen er en 6060 akvariet er 375l og der er 70 kg meget levende sten* i.
Med sten fulgte også en skiveanemone en reje (det var en fejl) polyper og pumping xenia. Vi har også lidt kenyatræ i akvariet.
Alle ser ud til at trives.
De sidste målingerne er som følger:

NO2 0
NO3 <0,2
PH 8,1
KH 12,5
CA 450
Salt 1.023
PO4 0,03
MG 1200

* = der er div små søstjerner, polyper, rør og børsteorme, kalkalger, trådalger, tanglopper, snegle, eramitkrebs osv osv.

Hvad siger i ? kan vi begynde med et par få koraller her i løbet af næste uge ?

Vi har kun 4 x 54w T5 rør på, nogle forslag til koraller der egner sig til begynderen ? (blød- eller storpolypet sten koraller) gerne med et latinsk navn til når vi skal ud og se på dem.

: søn 10. sep 2006 16:11
af kim bodenhof
Det lyder vel ok men lidt af gangen. husk lige at få den mg op på 1400-1500 ellers kan den drille jeres calsium inhold.

: søn 10. sep 2006 17:17
af mads-fisk
Det bør ikke være noget problem, og så længe korallerne ikke mister vævet (dør), belaster de ikke systemet det mindste - tværtimod.

: søn 10. sep 2006 17:22
af Celia
Tak for det :) vi vil prøve i løbet af næste uge med et par stykker.

Forslag modtages stadig gerne ;-)