Side 1 af 1

Jeg har fået fladorm

: fre 13. apr 2012 14:37
af laursen
Som over skriften siger har jeg observeret at jeg har fået fladorm, eller dvs. at det er ikke mig men mit akvarie der har fået der har fået det :biggrin:
Jeg ved at man kan suge dem op, men er der nogle gylter der er bedre end andre? jeg har pt. en seksstribet og en månegylte til at gå i 900 liter

Er ret sikker på at der er tale om disse: http://dk.reeflex.net/tiere/2516_Waminoa_sp.%2001.htm

Re: Jeg har fået fladorm

: fre 13. apr 2012 15:27
af Bingocaller
Min lsd tog alle Planarier i løbet af no time

Re: Jeg har fået fladorm

: fre 13. apr 2012 16:32
af Birkefeldt
Hvor store er de fladorm du har? For hvis det er dem i linket ser de ud til at være noget større end de røde planarier der er så udbredt... Så tror ikke en Mandarin/LSD vil tage dem. Men måske en gul gylte (halichoeres chrysus). Jeg planlægger selv at få sådan en når mit akvarie er oppe at køre igen.

http://www.liveaquaria.com/product/prod ... pcatid=386

Re: Jeg har fået fladorm

: fre 13. apr 2012 21:38
af laursen
De er væsentligt større end planarier, vil ud prøve med en gul gylte så, har dog i forvejen planer om at skulle have en mandarin

Re: Jeg har fået fladorm

: fre 13. apr 2012 21:42
af Allan M
Hehe, elsker din overskrift og jeg har lyst til at spørge dig om det klør! :T
:scream: :scream: :scream:

Re: Jeg har fået fladorm

: fre 13. apr 2012 21:56
af laursen
Allan M skrev:Hehe, elsker din overskrift og jeg har lyst til at spørge dig om det klør! :T
:scream: :scream: :scream:

Tænkte nok at den skulle vække opsigt :wink: