Side 1 af 3
ozon fra fish-street
: søn 18. mar 2012 19:35
af wondersurfer
Re: ozon fra fish-street
: søn 18. mar 2012 19:42
af Nielsen'sbilplejeAalborg
ja men OZON er vel OZON hva er prisen i dk ...
og så kommer der vel told og porto oven i mener jeg når det er fra udlandet

Re: ozon fra fish-street
: søn 18. mar 2012 19:47
af wondersurfer
Nielsen'sbilplejeAalborg skrev:ja men OZON er vel OZON hva er prisen i dk ...
og så kommer der vel told og porto oven i mener jeg når det er fra udlandet

uanset om den bliver taget 7 gange i tolden er det billigere der fra...
Re: ozon fra fish-street
: søn 18. mar 2012 19:59
af PoulD
Følger lige lidt med her. Ved intet om varen, men der erkommer i al fald hverken told, moms eller vilde post DK gebyrer på når prisen er under 80 kr.
//Poul
Re: ozon fra fish-street
: søn 18. mar 2012 20:03
af wondersurfer
PoulD skrev:Følger lige lidt med her. Ved intet om varen, men der erkommer i al fald hverken told, moms eller vilde post DK gebyrer på når prisen er under 80 kr.
//Poul
intet problem har tidligere købt led lampe fra dem af
Re: ozon fra fish-street
: søn 18. mar 2012 20:08
af akemedes
Hvad gør ozon egentlig ?
Re: ozon fra fish-street
: søn 18. mar 2012 20:11
af wondersurfer
giver krystalklart vand
Re: ozon fra fish-street
: søn 18. mar 2012 20:51
af Nielsen'sbilplejeAalborg
du får lige en pb

Re: ozon fra fish-street
: man 19. mar 2012 07:34
af Bingocaller
Hvordan virker sådan en fætter?
Re: ozon fra fish-street
: man 19. mar 2012 09:44
af Bingocaller
Ok som jeg kan se det er det en slange ind i den ene ende der suger luft ind fra stuen - den anden studs er til en slange der ryger i skummeren? Er det korrekt?
Er sådan noget kina noget sikkert? Hvad sker der hvis den står og sicer ozon ud i lokalet når man ikke er hjemme eller om natten? Tager hele familien så billeten?
Re: ozon fra fish-street
: man 19. mar 2012 10:02
af spdiving
Det er rigtigt den kan kobles på skummeren med den ene studs og den anden tager luft fra rumet.
Det kan også være en god ide at have en luft tøre på indgangen så skulle din ozonisator kan holde længere.
En anden muglighed er også at sætte en lille luftpumpe på og en iltsten ned i sumpen.
Fordelen ved at have en redox måler sat på er at kunne kontrollere hvornår der skal tilsættes ozon og hvornår den ikke skal.
Lugter der af ozon i rumet hvor du tilsætter skal du stoppe. Da det ikke er pisse sundt at indånde om folk lige frem dør af det tror jeg ikke da det er temmlig små mængder der skal tilsættes akvariet for at hæve redox talet.
Steen
Re: ozon fra fish-street
: man 19. mar 2012 10:16
af Bingocaller
OK fedt nok Steen! Tak for godt svar!
Jeg havde tænkt mig at køre med den på et timerur 6 timer 1 gang om ugen - lyder det helt åndsvagt. Og så køre med den når man var hjemme og kunne åbne terrasedøren bare for en sikkerhedsskyld
Jeg har ingen redox måler - men en elektronisk ph måler
Re: ozon fra fish-street
: man 19. mar 2012 10:24
af spdiving
Uden redox måler dosere du i blænde. Spørsmålet er om du ville turde gøre det samme med feks. Ca - Kh ??
Steen
Re: ozon fra fish-street
: man 19. mar 2012 10:33
af Bingocaller
Ja det er jo så et godt spørgsmål - den eneste grund til jeg skulle bruge ozon var at få klart vand - det kan jeg ikke få pt selvom jeg kører med filtervat, kul, stor
skummer og alt det der - så det var ligesom min sidste udvej. Har endda også UV over.
Hvad sker der hvis man overdosere ozon? er det så PH der skrider eller kan der ske andre ting?
Re: ozon fra fish-street
: man 19. mar 2012 10:50
af spdiving
I værste tildfælde vil du kunne dræbe dine
fisk
Ved for kræftig en oversosering.
Men der er jo flere her inde der tilsætter ozon uden af have redox måler.
Spørsmålet hos dem er så bare om de tilsætter den rigtige mængde.
Steen
Re: ozon fra fish-street
: man 19. mar 2012 10:59
af Bingocaller
Ja det er jo den chance man må tage - men man kan vel starte lige så langsomt ud og så have mere og mere indtil man synes man har nået grænsen for hvor klart vand man vil have samt hvordan ens ph opføre sig
Re: ozon fra fish-street
: man 19. mar 2012 11:04
af Carsten
Bingocaller skrev:Ja det er jo den chance man må tage - men man kan vel starte lige så langsomt ud og så have mere og mere indtil man synes man har nået grænsen for hvor klart vand man vil have samt hvordan ens ph opføre sig
Hvorfor så ikke også købe en redox måler?
http://stores.ebay.de/Gain-Express-Hold ... 513&_pgn=1
Re: ozon fra fish-street
: man 19. mar 2012 11:05
af spdiving
Ja det er jo også en muglighed.
Jeg købte selv en redox måler til min ozonisator.
Pga. Jeg ikke ville kunne leve med ikke at vide hvor meget jeg tilsætter og skulle uhældet være ude og nogle blev syge i huset af en oversosering så ville de par kroner sådan en koster være dume penge at spare. Det er bare min mening.
Men selvfølge kan man godt være forsigtig og finde en balance der passer enes
akvarie uden måler.
Steen
Re: ozon fra fish-street
: man 19. mar 2012 12:08
af Bingocaller
Har du et link Steen til en Redox måler der er til at betale? Er sådan en fætter standalone eller skal den kører over en ghl eller profilux eller hvad de hedder?
Re: ozon fra fish-street
: man 19. mar 2012 12:15
af amddurin
Dem Carsten linker til, er de til at stole på?

Re: ozon fra fish-street
: man 19. mar 2012 12:19
af spdiving
Hvis de kan kalibreres skulle de vel være lige så gode som de dyre modeller.
Steen
Re: ozon fra fish-street
: man 19. mar 2012 12:22
af Bingocaller
Ok det vil sige de måler både ph samt redox? og redox er det samme som ORP?
Re: ozon fra fish-street
: man 19. mar 2012 12:49
af Carsten
Bingocaller skrev:Ok det vil sige de måler både ph samt redox? og redox er det samme som ORP?
Jeps! til begge dele.
De kan kaliberes. Der er væske med til ph'en. Hvorfor der ikke er det til Redoxen ved jeg ikke.
Den kan styre både en kalkreaktor og ozonen.
Hvis den skal beuges til at styre en kalkreaktor, og der skal en probe i i reaktoren, skal man så købe en anden probe, der kan sidde fast i reaktoren.
f.eks
http://www.ebay.de/itm/PH-ELECTRODE-BNC ... 3a717944af
Re: ozon fra fish-street
: man 19. mar 2012 13:22
af ChristianJS
Bingocaller skrev:Ok som jeg kan se det er det en slange ind i den ene ende der suger luft ind fra stuen - den anden studs er til en slange der ryger i skummeren? Er det korrekt?
Er sådan noget kina noget sikkert? Hvad sker der hvis den står og sicer ozon ud i lokalet når man ikke er hjemme eller om natten? Tager hele familien så billeten?
selve ozon-generatoren (den rustfri-stål-dimmer i bunden) er præcis magen til Sander, så det er nok kun plastikken der er forskellig...
Re: ozon fra fish-street
: man 19. mar 2012 13:49
af PoulD
Måske er det en smulle OT, men Jeg købte i går en næsten ny Tec lll NG doserings dims via DBA. Sælger havde også en meget billig IKS Aqua Star med 2 strømskinner, sensorer til både redox, ph, osmolator og temperatur. Han var endda til at handle med, så jeg overvejede at købe den også. Jeg gjorde det alligevel ikke, fordi jeg synes ikke det lignede et stykke elektronik der kunne tåle at sidde i et skab med saltvand og jeg ville aldrig have sådan en så grim og 'so last year' satan siddende udenfor skabet.
Men hvis hvis BingoCaller eller andre kunne være interesserede er det da en mulighed for Redox måling, hvor man samtidig får en masse andre ting med for en billig penge
//Poul
Re: ozon fra fish-street
: man 19. mar 2012 14:20
af Bingocaller
Hvad svarer 50 mg/h - miligram i timen til? er det lidt eller meget? Hvor stort et
akvarie kan det trække etc?
Re: ozon fra fish-street
: man 19. mar 2012 15:03
af Carsten
Bingocaller skrev:Hvad svarer 50 mg/h - miligram i timen til? er det lidt eller meget? Hvor stort et akvarie kan det trække etc?
Det er vel mere et spørgsmål om hvor hurtigt værdierne skal ændre sig.
En lille ozon generator og et stort akvarie med dårligt vand = meget lang tid.
En lille ozon generator og et stort akvarie med godt vand = kort tid.
Re: ozon fra fish-street
: man 19. mar 2012 15:29
af Bingocaller
Det var mere om 50 mg/h er en høj værdi eller lav værdi? Jeg har ingen anelse om om det er meget eller lidt når vi snakker Ozon?
Re: ozon fra fish-street
: man 19. mar 2012 18:07
af spdiving
Bingocaller skrev:Det var mere om 50 mg/h er en høj værdi eller lav værdi? Jeg har ingen anelse om om det er meget eller lidt når vi snakker Ozon?
Det er meget lidt til 2000 liter og alt for meget til 30l nano...
Sætter du en Redox måler på til at styre ozonisatoren kan det jo være lige meget om den er alt for stor. For nå den først er kommet op hvor du ønsker den så skal den kun køre i mindre tid hvis den ellers er rigligt stor.
jeg brugte en 50mg til mit 400l og dette virkede fint. Brugte en 25mg til mit 325l og dette virkede også fint.
Til de 1500l jeg har nu bruger jeg så den 50mg som kørte på mit 400l men ville entligt gerne have en ny og en støre. den gamle har fået så meget fugt at den ikke virker mere.
Steen
Re: ozon fra fish-street
: man 19. mar 2012 18:09
af wondersurfer
der står på deepoceans side at det er bedst at sætte den som et bypass
betyder det at den skal til skummeren ?
kan man ik blot sætte en luftsten på den og ned i sumpen men den??