Side 1 af 1

Giver vandstrømme problemer?

: ons 8. feb 2012 09:19
af crazy seahorse
Hej alle

Jeg har et problem som jeg vil høre om nogen har erfaring med.

Jeg har nu mistet én Acro, en er lige på nippet, men er flyttet og ser ud til at komme sig, og har lige flyttet en Seriatophora for ikke at risikere noget, men
den er begyndt at få skader, derfor flytningen.
De har alle stået på den samme spot. Alle andre koraller står flot, vandværdier er som de skal være. Og der er masser af lys.

Jeg har nu vandstrømmen mistænkt.
Historik kort.
Da akv blev omlagt i forsommeren blev det bygget op med revkeramik, med lidt levende sten ind i mellem.
Helt ovre ved venstre side står en af søjlerne med lidt sten placeret rundt omkring både oppe og nede.
Bag denne søjle på sideruden sidder en Tunze 6100 og blæser igennem de huller der er i mellem keramikken og de levende sten.
Det er i forbindelse med denne strøm, men ikke direkte i den, disse koraller har stået. Den aktuelle placering er ved siden af strømmen. Koraller der sidder over eller under trives fint.

Jeg har nu fået den tanke, at det jo er muligt at strømmen ikke kun går igennem det hul det var tiltænkt, men mere bredt så den ryger igennem flere af de åbninger der uværgeligt er.

Det spørgsmålet går på er. Kan koraller ikke lide/tåle at få strømmen ind bagfra :sneaky: De trives jo fint med at den kommer fra siden.

Har I erfaringer med det?

Erik

Re: Giver vandstrømme problemer?

: ons 8. feb 2012 10:41
af Carsten
Ja, vandstrømme kan barbere en koral på rekord tid. Jeg har oplevet det flere gange, også hvor det ikke lige var så åbenlyst at det ville give problemer.

Første gang jeg oplevede det, var med en lilla Montipora foliosa, som jeg placerede under en Tunze stream pumpe.
Om det var indsugningen eller udstrømningen der gjorde det ved jeg ikke, men på under 24 timer var den blevet ret meget barberet.

Korallen kom sig fint efter flytningen.