Side 1 af 1
Fjerne store skiver
: man 19. dec 2011 20:30
af Stillhoff
Hej har nogle rimelig fjentlige skiver der breder sig.
Hvordan fjerner jeg dem, uden at rive stensætningen fra hinanden?
Side spørgsmål: Den lille add-on der var til XP hvor man kunne ændre billedstørrelse med 2 klik- Kan man få det il windows7
Re: Fjerne store skiver
: man 19. dec 2011 21:07
af D.Damgaard
Stillhoff skrev:Den lille add-on der var til XP hvor man kunne ændre billedstørrelse med 2 klik- Kan man få det il windows7
http://imageresizer.codeplex.com/ nemmere bliver det ikke

Re: Fjerne store skiver
: man 19. dec 2011 21:08
af Anette
Mht til fjernelsen af skiver: hvis de bare skal dø, så giv dem et skud saltsyre. det tager det meste af den slags. Ca 0,05-0,1 mL pr skive alt efter hvor godt man rammer..

Re: Fjerne store skiver
: man 19. dec 2011 21:34
af M&T
Hej Henrik

Dine flotte skiver behøver ikke dø alle sammen

Men du kan fjerne dem med en løkke af sy tråd rundt om også bare stramme til helt nede ved bunden af skivens fod, derefter hiver du blot op og hele skiven er af stenen! Går det fint med baljen ellers

?
Re: Fjerne store skiver
: man 19. dec 2011 23:01
af Stillhoff
Det går fremad hver dag. Jeg slås stadig med
alger. Jeg har fundet et par småfejl (spænde bånd) på mit system som er rettet og skifter til noget andet "
balling" så må vi se hvordan det går.
Der er fuld vækst på korallerne....og algeren om dagen. Om natten er algeren stort set væk. Jeg skal nok få bugt med dem.
Re: Fjerne store skiver
: man 19. dec 2011 23:19
af reefadk
Er det skive anemoner ? Så henter jeg gerne dem du vil a med

Re: Fjerne store skiver
: man 19. dec 2011 23:26
af M&T
Det er godt at høre

Ja den sat**s
cyano skal væk for din balje er squ flot! -Jeg kigger snart forbi og ser hvordan det går hvis det passer dig mellem jul og nytår!

Jeg er ikke helt klar efter super-nitrat angrebet men er ved at montere noget filter værk og efter jeg påbegyndte
vsv'en er det da kun gået den rigtige vej med phosfat og nitrat! Du kan rolig prøve med en løkke til dine skiver sådan fragmenterer jeg mine og det virker super godt. Vil gerne hjælpe dig med det da du nok skal bruge et par øjne på den anden side af ruden!
Re: Fjerne store skiver
: tirs 20. dec 2011 01:11
af Carsten
Stillhoff skrev:
Der er fuld vækst på korallerne....og algeren om dagen. Om natten er algeren stort set væk. Jeg skal nok få bugt med dem.
Det lyder som om det ikke er alger men dinoflagelatter du kæmper med. Dinoflagelatter dør hen over natten og genopstår iløbet af dagen.
Re: Fjerne store skiver
: tirs 20. dec 2011 20:55
af Stillhoff
M&T skrev:Det er godt at høre

Ja den sat**s cyano skal væk for din balje er squ flot! -Jeg kigger snart forbi og ser hvordan det går hvis det passer dig mellem jul og nytår!

Jeg er ikke helt klar efter super-nitrat angrebet men er ved at montere noget filter værk og efter jeg påbegyndte vsv'en er det da kun gået den rigtige vej med phosfat og nitrat! Du kan rolig prøve med en løkke til dine skiver sådan fragmenterer jeg mine og det virker super godt. Vil gerne hjælpe dig med det da du nok skal bruge et par øjne på den anden side af ruden!
Du skal være velkommen. Slå på tråden så aftaler vi noget.
Planton reaktor er kørende.
Re: Fjerne store skiver
: tirs 20. dec 2011 23:47
af M&T
Det gør jeg Stillhoff!