Nej, det er ikke
svampe.... Jeg kan ikke tage et billede af det, da det er umuligt at komme til.
Det ligner hvid mug... (i mine øjne er det bakteriebelægning, som jeg ikke helt ved, hvad der skal/kan gøres ved).
Jeg er kommet frem til nogle mulige årsager, som kan være skyldige i de hvide belægninger og kalkalgernes mistrivsel. Efter at have læst The Reef Aquarium 3. Og også med hjælp fra jer
1.
Skummer skummer for vådt. Dvs, der bliver fjernet nødvendige sporestoffer for hurtigt. Kan man indstille Tunze DOC Skimmer 9002 således, at den
skummer tørt? Har prøvet det, men uden nogle resultater...
2. DOM (dissolved organic matter). Der er stadigvæk for meget olie på vandoverfladen, selv om en af cirkulationspumperne er rettet mod den og der er aktivt kul i en filtersok (50ml)
3.
Vandskift. Jeg bør skifte vandet noget oftere (5L 1 gang om ugen). Indtilvidere gjorde jeg det kun ca. 6 gange i alt (fra maj).
4. Detrius. De gange jeg skiftede vand, var det i "sumpen" og ikke i selve akv. På den måde ville jeg have fjernet detrius i sandet og mellem stenene. Det gør jeg så i næste uge. Har læst, at hvis der ligger for meget detrius, kan det føre til hydrogen sulfid. Har dummet mig med stenopsætningen, da det er lidt svært at komme til, og stenene hviler på sandet. Total debil! Men så har jeg sgu lært det!
3. Jod og Strontium er lavere i forhold til de naturlige værdier. Jod er kun 0.03 og Strontium mellem 1 og 4. Kalkalger har brug for dem, da jod er ansvarlig for deres røde farve, og strontium gør deres skelet stærkere.
4. Sand. Igen, at der kan være ophobning af hydrogen sulfid.
5. Jern. Der står en anden spøjs ting omkring jern: "the iron deposited on the underside of the rock is evidence of pore water being advected upward into the rock. The iron is soluble in the pore water deep within the sand, but becomes oxidized and precipitates as it moves upward." (fra The Reed Aquarium, volume three).
Jeg tror, jeg har et par pletter af den jern, som er beskevet i bogen på nogle af stenene. Der står ikke noget, om det er skadeligt eller ej....
6.
Cirkulation. Har sat Vortech Mp10 i idag og afprøvet den et par timer. Imorgen kommer den så til at køre 24/7. Jeg er dog usikker på, om den skal sidde der, hvor den er nu. Om en af de gamle pumper skal fjernes. Hvilken mode den skal indstilles på.
Har læst brugsanvisningen (åbenbart skal den læses igen). Alle indstillinger er lige gode...

Hvilken mode og styrke plejer I at køre med i jeres akv?