Side 1 af 1
ang saltvandsbutikken
: lør 1. okt 2011 04:56
af micogmaj
hej
jeg bestilte en boosterpumpe til mit osmoseanlæg d 27/ 9 (om aften) , købt og pengende er trukket på min konto...
nu er der gået nogle dage og jeg har intet modtaget så er spørgsmålet er der andre som har prøvet det med ham?
det skal siges at han havde det hjemme inden jeg bestilte det...
jeg har mailet et par gange til ham men intet svar får man, lidt ahh da jeg står og skal bruge den nu og her....
vh
michael
Re: ang saltvandsbutikken
: lør 1. okt 2011 06:14
af Engelquist
Du er hurtig på aftrækkeren hva
Den er sikkert først sendt onsdag, efter lukketid- så den kan sagtens først være fremme mandag alt efter forsendelsesmetode...
Re: ang saltvandsbutikken
: lør 1. okt 2011 06:31
af Maack
Den forventede leveringstid, kræver nok at du må afhente det selv i åbningstiden

Re: ang saltvandsbutikken
: lør 1. okt 2011 06:48
af Gizze
Jeg bestilte en pumpe til mim
skummer igennem saltvandsbutikken.
Der stod at der var op til 21 dages leveringstid. Der gik over 60 dage.
MEN jeg vil sige at deres service var helt i top!
De svarede mig hurtigt, når jeg skrev til dem (Der gik max en dag)
Og "fejlen" var at firmaet, som skulle levere pumpen til saltvandsbutikken stod midt i en flytning.
På trods af den lange leveringstid, har jeg kun et godt indtryk af butikken.
Jeg tøver ikke med at handle der en anden gang.
Er sikker på at din pakke lander Mandag og er sikker på at du får en mail tilbage, så snart de har tid

Re: ang saltvandsbutikken
: lør 1. okt 2011 07:52
af AndersGS
Saltvandsbutikken er jo ikke nogen "big business", men en lille butik drevet i en garage. Priserne er derefter, og så må man jo acceptere at de ikke har callcenter og kundeservice afd.
Mht. de laaange leveringstider, så må det jo være grossisten. Jeg har da før gået og ventet over en måned på at få 2 t5 rør fra en lokal forhandler som jeg kunne have bestilt i Kina og fået leveret til døren på under 10 dage!!
Re: ang saltvandsbutikken
: lør 1. okt 2011 08:03
af micogmaj
Maack skrev:Den forventede leveringstid, kræver nok at du må afhente det selv i åbningstiden

Nu regner jeg da at den bliver sendt da jeg har betalt for at få den sendt
Re: ang saltvandsbutikken
: lør 1. okt 2011 08:09
af jimmi
Enig med AndersGS. Der er ingen grund til at hænge en butik ud fordi der lige er mere end 3 dages leveringstid. PD står sikkert for 2 af dem.
Re: ang saltvandsbutikken
: lør 1. okt 2011 08:26
af Jerslev
Har handlet meget med denne butik og har altid fået varerne meget hurtigt, men 2-3 dage er vel normen hos post Danmark
Re: ang saltvandsbutikken
: lør 1. okt 2011 08:42
af wondersurfer
2-3 dage lyder underligt
som nok nogen af jer ved har jeg en lille "butik" der også sender pakker
når jeg sender dem har de dem dagen efter
og hvis jeg bruger døgnboksen er det 2 dage efter
aldrig 3 eller over
Re: ang saltvandsbutikken
: lør 1. okt 2011 08:49
af Lord Mike
Nu ved jeg ikke hvor lang tid der er ventet, det virker dog ikke til at være nogen særlig stor tålmodighed du her udviser Michael.
Jeg har for nylig handlet med den pågældende butik, handlen er endelig overstået her efter 3 gange så lang tid som oplyst på tidspunktet hvor jeg lagde min bestilling. Som skrevet var leveringen en del forsinket med kunne forstå på faktisk hurtige besvarelse på mine henvendelser via mail at forsinkelsen lå hos butikkens leverandør. Det som faktisk gjorde mig lidt tosset var den påstået hurtige levering på mellem 2-12 dage som var en vigtig faktor da jeg stod uden
skummer. Men syntes her det er vigtigt lige at få med at pengene blev aldrig trukket fra min konto før pakken var afsendt mod min adresse.
Så når jeg nu ser tilbage var det nok mere min sitiuation uden
skummer som tændte op i min irritation. Jeg ved så ikke om det kun er mig men i stort set alle de handler jeg har lavet på nettet med akvarieudstyr er leveringen gået langt over den påstået leveringstid, om muligt dette er et parameter hvor forhandlere en smule bevist overdriver...
Re: ang saltvandsbutikken
: lør 1. okt 2011 08:56
af spdiving
Lige meget hvad må net butikkerne IKKE trække pengene fra kundens konto før varen er afsent.
Steen
Re: ang saltvandsbutikken
: lør 1. okt 2011 09:31
af pederrevnørd
spdiving skrev:Lige meget hvad må net butikkerne IKKE trække pengene fra kundens konto før varen er afsent.
Steen
Helt enig med Steen og lorden.
Personligt synes jeg at der er tale om for hurtigt brok her - men i disse tider er det sgu vigtigt at vi deler historier, med specielt webshops. En "rigtig" butik uden varer vil man vel blot forlade.
Det meste af den finasielle branche er hårdt ramt af krisen, og vores kære leverandører har alt brug for den støtte de kan få af os.
Køb dansk drenge, brug penge - men laver webshops mange af disse sager omkring leveringssvigt, så er deres problemer større end antaget - og så kan man risikere at miste sine hårdt tjente penge.
Dette indlæg er IKKE møntet på saltvandsbutikken eller andre webshops i dk.
God weekend allesammen - nu kører jeg til Kbh for at shoppe lidt acros:-)
Mvh
Pede
Beder jer blot om at bruge penge, men med omtanke

Re: ang saltvandsbutikken
: lør 1. okt 2011 09:45
af saltvandsbutikken
For lige afrunde denne tråd.
Pakken er sendt samme dag som pengende er trukket. Vi trækker ALDRIG pengende før der er lavet en post danmark fragtseddel.
Jeg prøver så vidt så muligt at svare på mails og telefonopkald med samme. Men jeg har ikke været hjemme de sidste par dage.
Kunden har fået tracking nummer. og jeg vil efterlyse pakken på mandag.
Jeg kan ikke gøre så meget andet.
Re: ang saltvandsbutikken
: lør 1. okt 2011 11:01
af micogmaj
Har modtaget mail fra saltvandsbutikken og det er toppen af poppen

Men det er sku nok postdanmark som ik kan få fingeren ud.....
Re: ang saltvandsbutikken
: lør 1. okt 2011 11:03
af micogmaj
Tråden kan lukkes......
Re: ang saltvandsbutikken
: lør 1. okt 2011 11:06
af wondersurfer
hvad står der når du spore pakken på
www.post.dk ?
Re: ang saltvandsbutikken
: lør 1. okt 2011 11:32
af spdiving
Kan varmt anbefale denne lille App så man kan holde øje med sine pakker
http://junecloud.com/software/iphone/de ... touch.html
Steen
Re: ang saltvandsbutikken
: lør 1. okt 2011 13:19
af micogmaj
jamen frem og tilbage så kan jeg eller saltvandsbutikken IKKE finde pakken via vores tracking nr..................vis jeg ikke modtager noget så vil saltvandsbutikken efterlyse den
Re: ang saltvandsbutikken
: lør 1. okt 2011 13:29
af Bingocaller
Har forleden handlet med butikken for at få nye rør.
Super service - super pakket ind og Martin var så flink at ringe og spørge om jeg ville have et andet rør dahan manglede et af dem jeg havde bestilt!
Super!
Re: ang saltvandsbutikken
: lør 1. okt 2011 15:01
af joekill
har selv oplevet flere gange at postdanmark i køge klokker i den ! det er deres service der er i bund, men tit går det ud over de små internet butikker som er afhængig af postdanmark.
Re: ang saltvandsbutikken
: søn 2. okt 2011 15:36
af Marco R
Hej,
Jeg kan kun anbefale Saltvandsbutikken.dk.
Har handlet der mange gange, og har fået en SUPER service.
Den eneste butik som jeg kender, der ringer tilbage til en, hvis han (Martin) ikke lige tog den, da man ringede
Så handel trygt hos Martin

Re: ang saltvandsbutikken
: søn 2. okt 2011 23:20
af AndersNT
Enig. Har også kun gode erfaringer med Martin. Han plejer at strække sig langt for at yde en god service!!
Re: ang saltvandsbutikken
: man 3. okt 2011 15:30
af micogmaj
endelig kom postdanmark med pakken:) så kan jeg få gang i mit osmoseanlæg .........