Side 1 af 1

Osmose og tilsætning.

: ons 28. sep 2011 06:45
af John Erik
Hej
Jeg tænker på at gå i gang med at bruge osmosevand. Hvilke konsekvenser har det? Skal jeg så selv tilsætte calcium, magnesium m.m.
Hvordan tilsættes det nemmest og billigst? Er der andet man skal tilsætte? Mit akvarium er Red Sea 250l.
VH
John Erik.

Re: Osmose og tilsætning.

: ons 28. sep 2011 06:58
af ole kekkonen
hej,
find noget billigt salt og tilsæt 33g pr liter vand eller sigt efter en normlal salinitet på 36ppt eller deromkring
der skal en hel del magnesium til for at hæve den,jeg tror bare det er billiger at købe salt

Re: Osmose og tilsætning.

: ons 28. sep 2011 08:07
af John Erik
Ok, men jeg tænker også på det vand, jeg dagligt tilsætter grundet fordampning ca. 1,5l.
vh
John Erik.

Re: Osmose og tilsætning.

: ons 28. sep 2011 08:58
af spax
Hvad er det du tænker på, ang det vand? Det har ikke nogen konsekvenser, at du bruger osmosevand. Du tilfører jo vand, for at udligne det saltinhold, du har i akvariet.

Re: Osmose og tilsætning.

: ons 28. sep 2011 09:20
af PederP
Hvis du har kunne holde dine Kh Ca.og Mg. værdier nogenlunde ved at bruge vandhane vand til genopfyldning, og skifter til osmose, så kommer der til at mangle noget.

Der er flere måder at gøre det på.
Der findes simple produkter man doserer direkte fra flaske eller pulver. Det er den dyreste måde at gøre det på, men IMO let at komme i gang med. Så kommer du også til at kende akvariets behov..
Balling og kalkreaktor er laangt billigere i længden.

Tester du dine vandværdier? Når du skal til at tilsætte får du brug for det.