Side 1 af 1

BEHOV FOR AKUTHJÆLP ØNSKES!

: søn 4. sep 2011 18:36
af Keysper
Hej

Jeg er rent ind i en problemstilling lige midt i min flytning, som jeg håber der er nogen der kan hjælpe mig med!

Jeg har købt nyt akvarie og afhentede det i fredags i Zoogiganten i Sverige.

Planen har hele tiden været at jeg ville lave en skillevæg med overløb så den bgerste del af akvariet fungerede som en slags sump/filter inde i akvariet, ala RSM.

Her til aften går jeg så ned for at lime bagvæggen i akvariet og kan så konstatere da jeg åbnede kassen at der er et 70mm hul i bunden som kan andvendes til ekstern filter/sump i skabet.

Nu står jeg i det dillemma at jeg ikke ved om jeg skal lave projektet om til et akvarie med sump i skabet eller om jeg skal dække hullte af med en glasplade og gøre som jeg hele tiden har planlagt. Derfor har jeg to spørgsmål, som jeg håber at der er nogen der kan hjælpe mig med. Da jeg står i den situation at jeg skal flytte i morgen og derfor skal eksisterende akvarie gerne snart lukkes ned og det nye startes op.

Hvordan lukker man hulle til? Skal jeg smøre silikone på glaspladen jeg vil lægge henover hullet og give det ekstra rundt i kanterne bagefter?

Hvis jeg vælger at lave sump i skabet, kan et enkelt hul på 70mm så bruges til noget? Normalt laver man jo 3 huller i overløbet ned til sumpen.

Jeg håber at der er nogen der kan hjælpe!

Venlig hilsen
Casper

Re: BEHOV FOR AKUTHJÆLP ØNSKES!

: søn 4. sep 2011 19:02
af Marco R
Hej Casper,

Du kan sagtens bare lukke det til med et stykke glas. Du skal lave en silikonepølse hele vejen rundt ved kanten, så hullet er i midten og så trykke det sammen. Persnligt vil jeg fuge kanten også bagefter.

Du kan også godt lave udvendig sump. Du kan bruge det hul, som du har til returløb fra sump til akvarie og så sætte en overløbskasse ind, men det kræver selvfølgelig, at du har sådan en ved hånden.
Hvis du ikke har dette, og du skal flytte det imorgen, så vil jeg nok holde mig til din oprindelige plan :y

Håber, at de kunne bruges :)

Re: BEHOV FOR AKUTHJÆLP ØNSKES!

: søn 4. sep 2011 19:12
af Keysper
Hej Marco.

Tusinde tak for dit svar, Jeg tror også at det er bedst at holde fast i den oprindelige plan :-)

Jeg var lidt i tvivl om teknikken til limningen, men det har jeg også fåte på plads nu.

Vh Casper

Re: BEHOV FOR AKUTHJÆLP ØNSKES!

: søn 4. sep 2011 19:15
af Marco R
Keysper skrev:Hej Marco.

Tusinde tak for dit svar, Jeg tror også at det er bedst at holde fast i den oprindelige plan :-)

Jeg var lidt i tvivl om teknikken til limningen, men det har jeg også fåte på plads nu.

Vh Casper
Hej igen Casper,

Jamen det var så lidt. Glad for at kunne hjælpe :)

:h med arbejdet og flytningen og husk nu nogle billeder af det nye :sneaky2:

Mvh.
Marco R

Re: BEHOV FOR AKUTHJÆLP ØNSKES!

: søn 6. nov 2011 20:46
af Tonny
Hej Casper.

hvor stort et akvarie har du hentet og kan det godt betale sig at tage et smut til sweden for at hente det?