Side 1 af 1
Hvad gider tage tørnen?
: søn 14. aug 2011 17:09
af Bingocaller
Nå nu er det op til alle de kloge
Som de fleste ved har jeg en sort grusbund i min tank - vi snakker 2 - 3 mm sten og ikke derved bestemt ikke sand
Så nu er spørgsmålet : findes der et dyr derude der gider gå i min bund og vende den?
Jeg har egentligt ikke brug for det da min bund er pæn - but anywho.
Erfaringer så far:
E krebs gider ikke
En sandsøtsjerne duer ikke - der er stenene for skarpe
Findes der noget?
Re: Hvad gider tage tørnen?
: søn 14. aug 2011 17:16
af wondersurfer
hvad med en bundsuger evt den fra eheim ja ved godt du søger et dyr men hvis du ik finder det
Re: Hvad gider tage tørnen?
: søn 14. aug 2011 17:16
af classie
Re: Hvad gider tage tørnen?
: søn 14. aug 2011 17:18
af Bingocaller
wondersurfer skrev:hvad med en bundsuger evt den fra eheim ja ved godt du søger et dyr men hvis du ik finder det
Ja det havde jeg også tænkt -PT bruger jeg en pincet til at rode lidt rundt med hvis der ligger en stor fiskelort på bunden - men det ville jo være rart hvis der var noget der gik og cirkulerede gruset så jeg ikke behøvede at lette røven

Re: Hvad gider tage tørnen?
: søn 14. aug 2011 17:20
af Bingocaller
Lav lige et kortlink ud af det da wikien smadre linket så man ikke kan trykke på det

Re: Hvad gider tage tørnen?
: søn 14. aug 2011 17:20
af chrislolk
Jeg har lige fået to stk. Nassarius vibex hjem fra Dejong og de gravede sig med det samme ned i mit 1-3mm koralgrus. Var selv lidt i tvivl om de ville kunne grave sig ned, når det var så groft, men det ser ikke ud til at være et problem. Skal helt sikkert ha' et par stykker mere på et tidspunkt, hvis ikke de to jeg har yngler hurtigt.
Det kunne måske være en mulighed...
http://www.deepoceanshop.dk/dejong/dive ... negle.html
Re: Hvad gider tage tørnen?
: søn 14. aug 2011 17:23
af Bingocaller
Ahhh chris god ide - dem havde jeg ikke lige tænkt på! Har du et link til dit grus så jeg lige kan tjekke det? Og hvad måtte du slippe for dem hvis man må spørge?
Re: Hvad gider tage tørnen?
: søn 14. aug 2011 18:16
af chrislolk
Bingocaller skrev:Ahhh chris god ide - dem havde jeg ikke lige tænkt på! Har du et link til dit grus så jeg lige kan tjekke det? Og hvad måtte du slippe for dem hvis man må spørge?
Sandet er dette:
http://saltvandfyn.dk/product.asp?product=733
Der står godt nok 1-2mm på sækkene, men det meste er altså over 2mm. Nok også over 3mm
Prisen står også i linket til DeepOcean - 13kr pr stk. Billigt og effektivt - me like!