Side 1 af 2
Cichlidecentret lukker for saltvand !!
: tors 13. jul 2006 07:45
af sneppevej
Hej.
En trist besked fra Cichlidecentret
"Hej.
Vi lukker desværre ned for salget af saltvandsudstyr, fakta er at med den lave margin som vi har på ferskvand og som vi egentlig gerne vil beholde, er der desværre ikke luft i budgettet til saltvand, det er desværre en lidt hurtig, men nødvendig beslutning der er truffet her i weekenden.
pt. er der et tilbud ude på hele varelageret, går det ikke igennem, bliver der åbnet for køb igen, men det er så et udsalg af varelageret."
jeg beklager meget.
Martin
Virkeligt ærgeligt, da det skader konkurrencen på saltvandsmarkedet i DK.
Min helt egen konspirations-teori:
Mon ikke at der et par enkelt "store" spillere på markedet i DK som har snakket lidt med producenter samt grossister, der så har gjordt det hele lidt sværere for Cichlidecentret, både at få varene hjem samt af få dem til den rigtigte indkøbspris.
En ren "Arla". Men som sagt, min helt egen teori
Men trist, det er det ihvertfald - meget!
/Henrik
: tors 13. jul 2006 08:23
af Anders månsson
ja det er meget ærgeligt, men kan håbe han kommer tilbage. Det er helt sikkert det er et stort tab for priskonkurrencen indefor vores hobby!!!
Vi kan jo kun kryds fingre for han vender tilbage!
: tors 13. jul 2006 08:26
af ravnox
Det er uhyggeligt og trist, det lyder ikke usandsynligt med "arla-effekten" den teknik/trick er jo set før

: tors 13. jul 2006 08:35
af Carsten
Jeg tror ikke at der er noget "Arla" i det. Martin har fået en stor del af sine varer fra en af de helt store grossister, som ikke lader sig tryne af nogen.
Tror simpelthen at omsætnings hastigheden er for langsom, og avancen for lille.
: tors 13. jul 2006 08:49
af sneppevej
Carsten skrev:Jeg tror ikke at der er noget "Arla" i det. Martin har fået en stor del af sine varer fra en af de helt store grossister, som ikke lader sig tryne af nogen.
Tror simpelthen at omsætnings hastigheden er for langsom, og avancen for lille.
Martin har bla fået varer fra DecOcean, hvis det er ham du mener.
Nu er der jo ingen der offentligt træder frem og fortæller om små underhåndsaftaler. Men hvis en butik indkøber for 500.000 kr hos en grossist og en anden butik indkøber for 50.000, så er der nok forskel på hvilken pris man får det til.
At omsætningshastigheden er lille, kan jo også skyldes netop det samme - når man ikke får varen hjem er det jo svært at sælge dem.
Men igen, det er min egen teori...
/Henrik
: tors 13. jul 2006 09:11
af Carsten
Nu vil jeg ikke lige frem påstå at Decocean er en af de helt store grossister. Men snarere Akudim, som handler med et MEGET stort udvalg inden for alt til dyr.
Det er vel almindeligt købmandskab, at jo mere du køber jo større rabat.
: tors 13. jul 2006 09:43
af nyberg
Det er så bare påfaldende, at en af de butikker, der må være den helt store indkøber, tager sig betalt for at give rabatter til slutkunderne, så man kan få det til priser, det koster at gå hen i andre butikker. Men ok, de har sikkert også en kolo-enorm husleje

: tors 13. jul 2006 09:48
af Carsten
nyberg skrev:Det er så bare påfaldende, at en af de butikker, der må være den helt store indkøber, tager sig betalt for at give rabatter til slutkunderne, så man kan få det til priser, det koster at gå hen i andre butikker. Men ok, de har sikkert også en kolo-enorm husleje

Hvad mener du??
Nu er det ciklidecenteret og ikke akvarieudstyr vi snakker om.
At bosserne begge steder hedder Martin, er et rent tilfælde
: tors 13. jul 2006 11:20
af Mikkel E
Men noget tyder da på at han ikke stopper salget af Stream pumper, som jo kom sammen med saltvand, så lidt godt er der da tilbage.
Jeg var egentlig også overrasket over hvor meget til saltvand han havde. Han startede ud med at sige at han begyndte at sælge lidt til saltvand, og snart havde han til stortset alle områder. Lidt vovet tænkte jeg og så med de priser, men det vidste sig så også at det blev for meget i sidste ende. Desværre

: tors 13. jul 2006 11:27
af Carsten
Tunzes pumper kan jo da også bruges til meget andet end saltvand, så det er jo nok derfor han beholder dem i sortimentet.
: tors 13. jul 2006 11:38
af nyberg
Carsten skrev:
Hvad mener du??
Nu er det ciklidecenteret og ikke akvarieudstyr vi snakker om.
At bosserne begge steder hedder Martin, er et rent tilfælde
Det var nu heller ikke myntet på ciklidecenteret som sådan, men blot ment som en kommentar til, at jeg synes, at akvarieudstyr ligger i den dyre ende. Man kunne nemt tro, at de kunne gøre det lige så billigt, som ciklidecenteret, hvis vi ser på mængden af saltvandsudstyr, der langes over disken begge steder.
: tors 13. jul 2006 12:09
af sneppevej
Mikkel E skrev:Men noget tyder da på at han ikke stopper salget af Stream pumper, som jo kom sammen med saltvand, så lidt godt er der da tilbage.
Tunze Stream startede CichlideCentret med et lille ½ år før saltvand kom på salgslisten. Men ja, de kører videre med Stream og øvrigt ferskvandsudstyr.
Mikkel E skrev:Jeg var egentlig også overrasket over hvor meget til saltvand han havde. Han startede ud med at sige at han begyndte at sælge lidt til saltvand, og snart havde han til stortset alle områder. Lidt vovet tænkte jeg og så med de priser, men det vidste sig så også at det blev for meget i sidste ende. Desværre

Det der blev for meget var nok ikke de lave priser eller udbudet.
Men nok nærmere pga. det langsomme omsætning delvis pga besværligheder med at få varer hjem.
Men damn, hvor skal man nu til at lægge sine penge henne

- det bliver ikke nemt, hvis man ønsker samme priser og service som CC står for.
Men det er der nok en stor forhandler af saltvandsudstyr her i DK, der er glad for.
/Henrik
: tors 13. jul 2006 12:46
af Carsten
[quote="nybergDet var nu heller ikke myntet på ciklidecenteret som sådan, men blot ment som en kommentar til, at jeg synes, at akvarieudstyr ligger i den dyre ende. Man kunne nemt tro, at de kunne gøre det lige så billigt, som ciklidecenteret, hvis vi ser på mængden af saltvandsudstyr, der langes over disken begge steder.[/quote]
Akvarieudstyr har virkeligt formået at maximere indtjeningen.
Den eneste fordel ved akvarieudstyr, er at de har varen hjemme i 90% procent af tilfældende. Og så er deres udvalg meget stort.
At deres service og vejledning er under al kritik er så en hel anden sag.
Vi kan kun være kede af at Martin i CC fjerner saltvandsudstyr fra sit sortiment.
: tors 13. jul 2006 13:06
af sneppevej
Ja - så er man tilbage igen hvor man er nødt til at købe i Tyskland, hvis man vil have varen til den laveste pris. Men så er servicen væk.
Det der altid for mig har været afgørende ved køb har både været varens fysiske pris samt servicen i butikken. Det er hvad der for mig har afgjordt en vares reele "pris".
Oplevelser med handel i Tyskland med defekte varer, forsinkelser, forkerte varer osv - alt det gjorde at jeg stoppede med at handle i Tyskland, selvom varerne var billigere ind i Danmark, så var "prisen" for høj.
Her var Martins styrke, priser tæt på dem i Tyskland og så samtidig kanon service.
/Henrik
: tors 13. jul 2006 15:01
af snogen
Ja - så er man tilbage igen hvor man er nødt til at købe i Tyskland, hvis man vil have varen til den laveste pris
tjaaa og det er måske derfor at cc og andre ikke gider tage de lidt dyrere ting hjem
og ikke gider forny sig det helt vilde
for jeg vil våge den påstand at der kun er 2 max 3 her i Dk der kan
skaffe et komplet set IKS (jeg mener med alt til ) på 1 til 2 arbejds dage
"vi har dem ikke på lager men vi kan godt få en hjem til dig
hvornår skal du bruge den
hvor tit har man ikke hørt den "
og det er sku da fordi at den er billigere at have liggende ved grosisten
en på ens egen hylde
mvh snogen
: tors 13. jul 2006 18:01
af Mathias_C
det er sku da mega trist CC havde ellers ydderst lukkrative priser og service

: tors 13. jul 2006 18:21
af Carsten
Jeg var vel en af de første der begyndte med at handle i Tyskland.
Jeg har aldrig fået noget som var forkert, defekt eller forsinket ud over hvad postvæsnet/fragtmand gjorde.
Selvom Martin ikke længere har noget stående på hylderne, kan det da godt være at han er interesseret i en hurtig handel, f.eks en skummere som tages hjem på bestilling og forudbetaling.
: tors 13. jul 2006 21:49
af Mathias_C
pt. er der et tilbud ude på hele varelageret, går det ikke igennem, bliver der åbnet for køb igen, men det er så et udsalg af varelageret."
hvis der er nogen der høre om det går igennem eller ikk gør så skriv det gerne i denne tråd, havde nemlig nogle ting jeg meget gerne ville købe der som jeg ikk har fået gjort endnu

: tors 13. jul 2006 21:53
af sneppevej
Carsten skrev:Jeg var vel en af de første der begyndte med at handle i Tyskland.
Hmm - ja måske saltvandsgrej......
Carsten skrev:Jeg har aldrig fået noget som var forkert, defekt eller forsinket ud over hvad postvæsnet/fragtmand gjorde.
Jeg har både fået forkerte, ødelagte (fragtfirmaet), samt varer der blev defekte og skulle sendes retur. Tyskland - nej tak.
Carsten skrev:
Selvom Martin ikke længere har noget stående på hylderne, kan det da godt være at han er interesseret i en hurtig handel, f.eks en skummere som tages hjem på bestilling og forudbetaling.
Nej det kan jeg sige at det gør han ikke. Alt handel med nogen form for saltvandsgrej er stoppet, efter "aftale".
/Henrik
: tors 13. jul 2006 22:07
af Carsten
[quote="sneppevej]
Nej det kan jeg sige at det gør han ikke. Alt handel med nogen form for saltvandsgrej er stoppet, efter "aftale".
/Henrik[/quote]
Efter aftale med hvem??
: tors 13. jul 2006 22:53
af sneppevej
Carsten skrev:
Efter aftale med hvem??
Ja - der er jo lige det
/Henrik
: tors 13. jul 2006 23:26
af Johnny
synd og skam skulle til af bestille merea ved i hvor jeg ellers kan skaffe dem billist i dk?
: fre 14. jul 2006 08:09
af Carsten
Det er meget få pumper som kun er til saltvand. Kan da sagens forestille mig at han stadig har Marea pumper. ciklidefolket, har jo også cirkulation i akvariet.
: fre 14. jul 2006 08:29
af back
Jeg har lige fået Marea 4400 fra e-akvariet.dk
: fre 14. jul 2006 09:34
af Mikkel E
Hvor meget cirkulation har cichlidefolket, til sammenligning med saltvand?
: fre 14. jul 2006 09:41
af ravnox
Jeg har 10-15 gange i mine cichlideakvarier, så det ligner lidt. Stenopsætningerne er meget lig saltvandsakvarier.
: fre 14. jul 2006 09:41
af Carsten
Nogen ganske meget. f.eks så holder alle Tanganyika og Malawi ciklider af meget iltholdigt vand, og selvom fiskene lever i søer, så er de også ganske tilfredse med en pæn cirkulation.
Der udover er der mange af ciklidefolkene der har MEGET store akvarier, de koster jo kun en brøkdel at have kørende fremfor vores saltvandskvarier.
: fre 14. jul 2006 09:46
af sneppevej
Mikkel E skrev:Hvor meget cirkulation har cichlidefolket, til sammenligning med saltvand?
Det er lidt forskelligt. Jeg har holdt Malawi Cichlider i mange år. Men typisk siger man 4-6 l/h x liter vand - ikke mindre, da de sviner en del, så døde zoner skal undgåes, for at der ikke ligger "lort" på bunden. Desuden er Cichliderne ret iltkrævende.
Jeg mener at jeg kørte med omkring 5000 l/h på mit sidste 530 l - inden jeg gik til saltvand.
Men det er jo ikke lige det den her tråd skal handle om - så tilbage til emnet
/Henrik
: fre 14. jul 2006 09:48
af Mikkel E
Nåå, det var Malawi og Tanganyika i havde i tankerne. Tænkte lige på de Sydamerikanske cichlider (såsom Discus, Scalarer osv.) og kunne ikke lige få det til at passe

: fre 14. jul 2006 10:05
af nyberg
Det er også et pænt udvalg af ciklider, de laver henne på ciklidefrabrikken. Nogle af dem forekommer i rindende floder/vandløb, nogle i store, klare søer og andre i stillestående vandhuller.