Side 1 af 1

Silicat test sæt..

: tors 2. jun 2011 15:44
af Valentin
Hey forum..

Jeg døjer en del med cyano eller ihvertfald et rigtig godt og tykt rødligt slimlag over snart hele min bund.. Ved der er/kan være adskellige grunde til det, men jeg tænker mest at det hee startede da jeg i en tid kørte uden osmose anlæg..

Er lige begyndt på vsv og håber det vil hjælpe lidt på det hele, men ville godt høre jer andre hvilke test sæt i bedst kan lide til at måle silicat med....? Har styr på de andre test sæt syntes jeg da selv, så mangler kun svar på silicaten..smiler.. Eller svar på om jeg bare sidder dum og håber at mit vsv forsøg vil virke bare lidt på problemet, så er der andre forslag mht mit rødlige slimlag, så er i meget velkomne til at komme med forslag..

Har ikke lavet cyano testen og gider heller ikke, da det ene eller andet som det kan være burde forsvinde med tiden, og ved ikke engang om det kunne være dinoflagalater, så overvejer også et par dage uden lys eller andet..

Håber en venlig sjæl har et par kommentarer.. smiler..

Re: Silicat test sæt..

: tors 2. jun 2011 19:54
af Maack
Er ikke Hard Core, men mener at have hørt at VSV kan fremkalde cyano. Men får det lige bekræftet andet sted, da jeg som sagt ikke er erfaren nok til at kunne dømme/bedømme.

Re: Silicat test sæt..

: tors 2. jun 2011 21:15
af pederrevnørd
Hej troels,

Vsv virker på mange ting, men røde slimalger tages ikke med sikkerhed af carbon.

Du har en ubalance , typisk i form af NO2 og po4 men samtlige svingninger kan give disse bakterier( er ikke alger).

Jeg vil anbefale dig at lave vandskift hver 14 dag, se på dine rutiner omkring fodring og om filterteknik er optimal.

Øg din vandbevægelse, og stop evt tilførsel af aminosyrer, som også giver disse udbrud ved en od.

Hold styr på kh og ca mm, så skal du nok få bugt med dem :-)

Håber det hjælper , men ikke en enkelt ting du bør gøre, men flere samtidigt.

Mvh
Peder

Re: Silicat test sæt..

: tors 2. jun 2011 22:02
af bhjensen
Jeg har også døjet med cyano-farvede belægninger. Cyanotesten var dog negativ...
Forsøgte alligevel med Red Slime Remover, der stort set fjernede det hele efter 2 bahandlinger med 48 timers mellemrum.

Har nu foretaget grundigt vandskifte og øget cirkulationen betragteligt. Det ser ud til at være løsningen for mig.
Har ikke foretaget måling af vandværdier i nogen tid - så det må jeg få taget mig sammen til snarest :be:

Re: Silicat test sæt..

: tors 2. jun 2011 22:09
af Valentin
Hey Maack.. Det er helt sikkert værd at undersøge, da det ville være rigtig kedeligt at skabe noget dårligt i ens vand mens man går og tror at det skal gøre godt..

Peder.. Ja No2 kunne måske godt have kommet igen i mine kære tanke da jeg lige har fyldt en ordentlig sæk fuld grus i min ene frag tank.. ( skyllede det i flere dage, men ved at det alligevel starte en ny modnings proces) Skulle vist have ladet mine små fingre være uden for tanken..

Kører kun vsv og rowa og ikke andet overhovedet, da jeg hellere vil have systemt ordenligt igang før jeg dosere div.. Vil du mene at jeg mangler noget filter sjov peder....?

Min kh har ligget på 8 i et par måneder nu, og bliver holdt øje med hver anden aften.. Fodre så lidt som jeg ka , men stadig hver aften, da jeg godt ka lide at se mine fisk spise og se sunde ud, har prøvet at sætte fodringen ned, men bare en uge med det, så ser mine to kiruger sku tynde ud, og det ka vi ikke lide jo..smiler..

Må nok hellere tage mig sammen til at lave de vandskift.. Lidt mindre maler arbejde, og mere tid hjemme vil nok være at foretrække nu..smiler..

Takker for svar Peder.. smiler..

Re: Silicat test sæt..

: tors 2. jun 2011 22:14
af Valentin
Peder og Bhjensen..

Ka desvære ikke øge min cirkulation mere da der faktisk allerede er for meget, korallerne står helt med håret tilbage.. Så har faktisk lige skruet lidt ned her til aften for deres skyld.. Men det kunne være der skulle rettes en pumpe mod bunden af min tank, satme ikke nemt at få de skide pumper til at sidde hvor man vil..

Måske jeg burde prøve det red slime remover, dette har en rigtig god ven også anbefalet mig idag, så det skal bestemt også overvejes..

Bhjensen.. Åh de skide testsæt, dem skal jeg også snart igennem igen, men er helt enig, man skal lige tage sig lidt sammen for at få dem lavet, tror jeg er kørt lidt træt i dem, og prøvede at se om min tank bare var ok, og dette er jo så løbet godt af sporet..griner.. Men så kan jeg jo lære det og finde de gældne testsæt frem igen af skuffen..

Re: Silicat test sæt..

: tors 2. jun 2011 22:43
af bhjensen
Jeg måtte sgu også pusle lidt med opsætningen af stream-pumperne, for de ikke skulle vælte det hele hulter-til-bulter.
Jeg har jo foreløbig kun et Boyu128 suppleret med en Tunze 6025.

Købte så en GroTech RS-5000 som nærmest var ved at blæse vandet ud af akvariet i første forsøg. Den er nu placeret således at den skaber kraftigt flow bag stenopsætningen, hvor imod den lidt svagere Tunze sørger for cirkulationen fortil.
Det virker bare (endnu?)

Re: Silicat test sæt..

: fre 3. jun 2011 07:02
af Valentin
Bhjensen.. Jeg har også to pumper der pumper løs kun bag ved min stensætning, da jeg helt klart mener at man skal undgå stille stående vand også her ligesom alle andre steder, og har heldigvis fået dem placeret sådan at de altid alle mine pumper, kan tages op og rengøres.. Øv men det skal de jo engng imellem..

Jeg må vist have lidt fri fra job og få gang i det vandskifte i en fart..

Peder - Fik lige tænkt over dit svar.. Griner lidt af mig selv, da jeg nu er blevet lidt klogere og ved at det er en bakterie flora og ikke alger der skaber det røde slimlag.. smiler.. Det gav ihvertfald lidt mere mening til hva problemet er og hvordan det skal løses..

Hvad kører i andre med at filter sjov i jeres sumpe....? Der har jo nok været flere tråde omkring det, så vil ikke lige starte en ny pga af det..smiler..