Side 1 af 1

Fluval egde nano som saltvands!

: man 28. mar 2011 14:31
af DHansen
Hey folkens!

Jeg har længe gået og gerne vil i gang med et saltvands akvarie og nu skal det så være!
Jeg har tænkt mig at det skal være et Fluval edge nano (Har set flere billeder og artikler her på forumet) og det er lige præcis det behov jeg har, og søger!

Da jeg er ny på området vil jeg gerne spørge folk om hjælp :)
Vil meget gerne vide hvad for noget udstyr jeg skal starte med, altså pumpe, skummer osv. og evt om nogle ting ikke er nødvendige i et nano reef.

Håber at folk vil hjælpe mig med mit lille projekt!

MVH den nye fisk i havet! :)

Re: Fluval egde nano som saltvands!

: man 28. mar 2011 19:43
af THC
Nu har jeg selv fluval edge. Dog har jeg ikke haft tid til at køre optimalt, men det kører da.

De fleste jeg har set med skummer har måtte skære i låget, jeg har valgt at skulle montere en sump, men jeg er lige lidt langsom om at komme i gang.

Du skal have en lille pumpe, en hydor koralia ville være et godt bud. Du skal sørge for at have tålmodighed parat når du skal starte det, det kræver lang indkøringstid.

Udover det skal du overveje om du bør starte med et større akvarie, de er nemmere at holde stabile med vandværdier. Læs tråden der hedder fluval edge update. Der står mange gode ting.

Re: Fluval egde nano som saltvands!

: tirs 29. mar 2011 08:34
af DHansen
okay jeg siger tak for svaret :)

Tålmodighed har jeg masser af, har det bedst når tingene tager lidt tid så det bliver intet problem! og har heldigvis også det tekniske snilde som skal til for at ombygge det og sådan :)

Re: Fluval egde nano som saltvands!

: ons 30. mar 2011 09:07
af THC
Jamen så er du jo rustet med nogle af de vigtigste ting.

Jeg faldt også selv for fluval edge, det er jo et flot akvarie. Bare sørg for at der er helt styr på dine værdier før du kommer noget i, og du skal ikke kunne regne med at holde vanskelige koraller, da lyset jo aldrig kan blive helt optimalt i sådan et akvarie, hvis man skal beholde det skjult.