Side 1 af 1
Foder til hugo - hvilket?
: tirs 30. maj 2006 18:34
af jesper/aarhus
Ja, det er jo ikke ligefrem for at jeg ikke har alger nok i mit AQ
men vil gerne vide, hvilket foder jeg evt. kan supplerer dens kost med
: tirs 30. maj 2006 18:53
af buller1
Noritang har jeg haft stor succes med.
: tirs 30. maj 2006 20:57
af mastou
Prøv at tage ned til den tai-shop i banegårdsgade, der har de tang til sushi, det har jeg hørt skulle kunne bruges (er vist det samme som noritang købt hos akvarie forretninger?).
/Magnus
: tirs 30. maj 2006 21:11
af ravnox
Jeg købte mit noritang i Bilka, og Hugo virker til at kunne lide det selv om det er lidt "farligt"
: tirs 30. maj 2006 21:14
af mastou
ravnox skrev:Jeg købte mit noritang i Bilka, og Hugo virker til at kunne lide det selv om det er lidt "farligt"
Måske er det en "tøse"-Hugo du har

: tirs 30. maj 2006 21:15
af mads-fisk
Jeg har aldrig kunnet få mine hugoer til at tage foder, så de har bare levet af algerne i akvariet.
: tirs 30. maj 2006 21:26
af ravnox
mastou skrev:ravnox skrev:Jeg købte mit noritang i Bilka, og Hugo virker til at kunne lide det selv om det er lidt "farligt"
Måske er det en "tøse"-Hugo du har

Det tror jeg også, den bryder sig godtnok ik' om forandringer, men den har en meget hullet sten som den møver sig ind i. Så kan den ligge og lure ud af de forskellige huller

: tirs 30. maj 2006 21:28
af ravnox
Ups, glemte lige det vigtigste.
De naturligt forkomne alger er da dens livret men der er bare ikke så mange af dem tilbage.
: tirs 30. maj 2006 21:29
af Nadia
Min hugo spiser også kun ting fra stenene
: tirs 27. jun 2006 19:58
af jesper/aarhus
Ja - nu har jeg så prøvet at fodre min hugo med noritang - dog uden den store sucess...........
jeg synes den lille fyr er ved at se lidt hulbuget ud, så jeg overvejer at sætte et lille 20 liters salt AQ. op i en vindueskarm, smække nogle stykker faksekalk derned, og så evt. tilsætte lidt plantegødning for at sætte fut i algedannelsen. Der vil så blive taget en sten (forhåbentelig fyldt med lækre alger) fra det lille aq. og sat over i det store til hugoen, og så fremdeles.
Er det noget der vil virke - her tænker jeg mest på det med at tilsætte lidt plantegødning for at ansporer en kraftig algevækst

: tirs 27. jun 2006 21:29
af noooze
min hugo æder med STOR glæde frostfoder...
: ons 28. jun 2006 19:10
af jesper/aarhus
*bump*
: tors 29. jun 2006 08:37
af nyberg
Jepser, jeg synes i hvert fald, at det er et forsøg værd med det lille akvarie. Nolge Hugo'er kan tilvænnes "dødt" foder. Andre tager kun de alger, der kan skrabes af stenene. Jeg ved ikke, om det har noget at gøre med de steder, hvor de komme fra.
: søn 2. jul 2006 15:12
af mastou
Et tip til hvordan man får Hugo til at acceptere noritang er at bøje noget acryl vikle noritangen om det og sænke det ned i akvariet tæt på hvor hugo'en normalt "hænger ud"/græsser.
Dette virker for mig se billeder
/Magnus
: tirs 11. jul 2006 13:44
af mastou
Genåbner endnu en gammel tråd:
Har du fået Hugo til at spise?
: tirs 11. jul 2006 14:55
af jesper/aarhus
Yes....... han er begyndt at nippe til norien (fastsat med elastik rundt om et stykke "udstrømmer rør",hvortil der er fastgjort et stk. fiskelinie så anordningen let kan hives op igen..... ikke kønt, men effektivt).
Synes nu stadig han er noget mager, og det hænder da også at han spyttet norien ud igen - men jeg tror nu der er håb for ham alligevel.
: tirs 11. jul 2006 15:17
af mastou
Godt at høre,min var også lidt tynd men efter et par uger på noritang er han ved at være lidt buttet
/Magnus