Side 1 af 1

lydløst akvarie indtil at powerheads kom i

: søn 28. maj 2006 19:36
af puffer
Efter at have fået gjort overløb + skummer "lydløse" så fik vi powerheads i og så var det slut med det. De har en utrolig resonans når de sidder på glasset( med sugekopper). Holder man dem i hånden er der ikke noget som helst, så jeg overvejer at lave dem fritsidende på en eller anden måde, da de laver en masse larm når de er på glasset. Powerheads er aquaclear 70. kan man det eller skal jeg købe nogle andre powerheads som er mere lydløse ?. Det skal siges at de er kun 1 uge gamle.

: søn 28. maj 2006 20:15
af mads-fisk
Du kan evt. stille det på en filtersvamp, så det ikke er i kontakt med glasset.

: søn 28. maj 2006 20:18
af puffer
Vi har prøvet med flamenco, silikone og ... og ... og ... mellem powerheadet og glasset, men lige lidt hjalp det.
Men du skriver "stille det på en filtersvamp" Kan det stå direkte på bunden? Det er monteret med et filter forneden, så det ikke suger fisk mv. ind. Tror desværre bare ikke, det kan balancere på filteret.

: søn 28. maj 2006 20:22
af mads-fisk
puffer skrev:Vi har prøvet med flamenco, silikone og ... og ... og ... mellem powerheadet og glasset, men lige lidt hjalp det.
Men du skriver "stille det på en filtersvamp" Kan det stå direkte på bunden? Det er monteret med et filter forneden, så det ikke suger fisk mv. ind. Tror desværre bare ikke, det kan balancere på filteret.
Nu regnede jeg med at det var i en sump (det er vel trods alt dér, en rigtig saltvandsakvarist har sit udstyr :D) og at det dermed stod med supekopperne på bunden og pegede opad. Det lyder vidst som om det nærmere er et powerhead med sugekopperne på sideglasset, hvilket jeg desværre ikke kan hælpe så meget med. Tror dog ikke det vil hjælpe at få et nyt powerhead hvis det skyldes resonans, da alle powerheads vibrerer.

: søn 28. maj 2006 20:55
af puffer
nej, nej - pumpen i sumpen fik en glasplade med et par fede silikonestriber under - det lukkede munden på den :lol: . Det er vores powerheads i bajlen, der larmer :MA