Side 1 af 1

At bygge et akvariemøbel

: tirs 11. jan 2011 21:21
af Stephan A
Hej. jeg sidder og skitsere hvordan jeg vil bygge et bord til et 200x30x40 akvarie, men er noget i tvivl om, hvordan det skal bygges så det holder uden at blive en helt bunker.

Er det nok at lave en ramme og lægge en plade ovenpå? Selve bordet vil få 8 støttepunkter. 2 i hver ende og 2x2 nogenlunde ligeligt fordelt i bordet sådan, at der opstår 3 lige store rum. Vil dette fungere? Og hvilke reglar vil være påkrævet. Går ud fra at sådan et akvarie let kan komme op på 300 kg.

Re: At bygge et akvariemøbel

: tirs 11. jan 2011 21:31
af LarsSteen
ja det vil være helt fint.

1 regle er en regel dvs. 1 stk 1/2 4'' x 4'' der er høvlet ned og med brækket kanter.

Re: At bygge et akvariemøbel

: tirs 11. jan 2011 22:39
af Stephan A
En lille update med nogle mål: Selve rammen skal bygges af reglar der måler 95x45 mm og stolper der målet 95x95. Spørgsmålet er så - ser dette fornuftigt ud?

Set ovenfra. Her ses støttepunkterne - der skal så lægges en plade over hvorpå akvariet så skal placeres
Billede

Uploaded with ImageShack.us

Set forfra hvor man kan se hvordan stolperne er placeret
Billede

Uploaded with ImageShack.us

Re: At bygge et akvariemøbel

: tirs 11. jan 2011 22:56
af melau
er det ikke voldsomt med stolper der er 95x95???

Re: At bygge et akvariemøbel

: tirs 11. jan 2011 23:12
af Stephan A
Jo måske, men det er for at forenkle den måde det bliver bygget på :)

Så spørgsmålet er bare - Kan det holde? Og er reglar på 95x45 for meget - kan jeg nøjes med 70x45 i stedet for?

Re: At bygge et akvariemøbel

: ons 12. jan 2011 00:56
af Stephan A
Hvad skal man egentligt lægge på som plade? 21 mm krydsfiner, eller hvad bruger folk normalt?

Re: At bygge et akvariemøbel

: ons 12. jan 2011 06:12
af Zacho
man kan jo regne lidt på det:)

Hvis du bruge 45x70 regler, KUN laver understøtninger i hjørnerne og siger at akvariets vægt inkl alt er 350 kg. vil reglerne bøje ca bøje 2,3 mm ned på midten, hvilket fatktisk næsten ikke er til at se. Problemet her er at akvariet måske kan vride sig og derfor knække.

Hvis du laver 2 understøtninger (som på din tegning) og skruer en 18/21 mm støbekrydsfiner plade på toppen skal det nok holde. Jeg er selv igang med at bygge et bord til mit 160x40x40 akvarium efter samme princip :beer: (efter anbefaling fra flere andre herinde)

Det afhænger i sidste ende faktisk mere om hvad man selv er tryg ved end om hvad der kan holde, så man ikke ligger søvnløs og er bange for at bordet knækker.

Re: At bygge et akvariemøbel

: ons 12. jan 2011 09:51
af DGMadsen
Jeg har bygget mit af porsa aluprofiler. Det ville jeg gøre til enhver tid igen. Der er sat 18 mm krydsfiner plader ind som sider og bagplade og så ligger der yderligere en 18 mm krydsfiner plade øverst. Imellem pladen og akvariet er der 12 mm polystyren. Det står klippestabilt. Kan ikke forstå I gider at bruge alt det træ, det begrænser jo voldsomt hvad der kan stå inde i skabet??

Re: At bygge et akvariemøbel

: ons 12. jan 2011 09:55
af Zacho
Jeg bruger træ fordi at jeg ikke synes at det er særlig pænt med alu profiler og man kan lave mange flere detaljer som ellers ikke kan lade sig gøre når man arbejder med porsa borde.
Men det er jo en smagssag hvad man synes er pænt.

Re: At bygge et akvariemøbel

: ons 12. jan 2011 10:19
af nielsk
Jeg er også ved at bygget bord som kan holde til 2500 kg og med 10 ben/støtter og jeg bruger også "kun" 45x95 reglar og ellers samme princip med topplade, top og bundrem.
Men husk at skrue bagbeklædning på dit bord, bare 6 mm krydsfiner som er billigt. Det vil stive hele konstruktionen gevaldigt af og er faktisk billigere end krydsbånd.

Re: At bygge et akvariemøbel

: ons 12. jan 2011 10:57
af røntved
Jeg har 1000 l stående på en ramme i top og bund og 6 stk ben 45x95 og en topplade kaldet trailerplade. det render ingen steder