Side 1 af 1
Agar pulver, hvor?
: lør 18. dec 2010 18:08
af bio
Er der nogen der ved hvor man kan købe Agar pulver? Det er ikke de store mængder jeg skal bruge, så det ville være rart hvis det kunne hentes i en fysisk butik og ikke skulle sendes med posten.
Re: Agar pulver, hvor?
: lør 18. dec 2010 19:42
af Nolan
Det kan vel fås i velassorterede dagligvarebutikker ?
/Kim
Re: Agar pulver, hvor?
: lør 18. dec 2010 19:44
af AndersGS
Det er da dig der er biologen!
http://lmgtfy.com/?q=agar+pulver
Men hvis du vil stå nede i butikken, er matas vel et ret godt bud. Spørg efter spirulinapulver(det er det samme mener jeg).
Re: Agar pulver, hvor?
: lør 18. dec 2010 20:14
af bio
Spirulina pulver og agar pulver er ikke det samme. Den eneste grund til at jeg ville købe det i en butik var at jeg ikke gider betale to eller tre gange pulverets pris i fragt

Re: Agar pulver, hvor?
: lør 18. dec 2010 20:24
af AndersGS
bio skrev:Spirulina pulver og agar pulver er ikke det samme. Den eneste grund til at jeg ville købe det i en butik var at jeg ikke gider betale to eller tre gange pulverets pris i fragt

Der er vel ikke stor forskel, begge dele er alger/(tang)? Er det til DIY foder eller lagkage?

Re: Agar pulver, hvor?
: lør 18. dec 2010 20:42
af bio
Agar pulver kan bruges i stedet for gelatine, det er et udtræk fra algen Agar agar. Spirulina er hele
alger og kan ikke bruges som stivelses middel.
Det er til DIY foder, jeg mener ikke mine
fisk får det de har brug for i det foder jeg ellers har brugt, specielt vitaminer mangler de.
Re: Agar pulver, hvor?
: lør 18. dec 2010 20:59
af nbd
Agar kan købes hos firmaer, der sælger kemikalier til undervisningsbrug, f.eks. Frederiksen, Bie & Berntsen og Mûller & Sørensen - men desværre handler de ikke med private
Jeg har selv købt stort ind når jeg har støbt agarplader til bakteriedyrkning, så mon ikke det også kan bruges til fiskefoder

Re: Agar pulver, hvor?
: lør 18. dec 2010 22:36
af Carsten
Der findes et firma som hedder Nordisk gelatine
Sakskøbingvej 2
2500 Valby
36 17 94 11
Det er ren gelatine i pulver form de sælger.
Det kan være at de kan henvise til en i nærheden som sælger det.
Re: Agar pulver, hvor?
: lør 18. dec 2010 23:25
af Seastars.dk
Hej Lasse,
det tangager du vil have er noget jeg også har brugt til at lave frostfoder af. Det kan købes i de fleste thailandske og kinesiske special butikker, da det er meget anvendt til den type madlavning.
Hvis du ikke finder en anden løsning kan jeg sagtens gå ned og købe noget til dig og sende det, det kommer ikke til at blive særligt dyrt.
mvh
Rasmus
Re: Agar pulver, hvor?
: søn 19. dec 2010 08:18
af bio
Mange tak for svar, jeg prøver at gå i en "asien-butik"
