Side 1 af 1

Vand i baljen og larm i hytten

: lør 6. maj 2006 18:30
af puffer
Tak for de mange lykønskninger med det nye akvarie. :lol: Nu er der så kommet (fersk)vand i baljen for lige at teste hele molevitten, inden den store premiere. Men ak, for h..... hvor det larmer! :shock: Og intet tér sig, som vi regnede med.
Pumpe (Aquabee UP2000/1) og skummer (Deltec APH600) skulle være gearet til 2000 l/h begge to, så de skulle jo gå fint hånd i hånd. Men pumpen suger returkammeret så tomt, som den nu kan slippe af sted med. Og den skulle jo gerne stå under vand ...

Nå men ikke nok med det. Røret til skummeren er monteret med et overløb (t-stykke), så evt. overskydende vand kan løbe fra, og det skal jeg da lige love for, at det gjorde ... Først plaskede og sjaskede vandet ud af overløbet, så tog vi vand af. Det hjalp, men pumpen suger stadig sumpen tør. Er der noget, vi ikke helt har fattet? :roll:

Nu er der slukket for pjasken og summen og hvad vores sump ellers kunne finde på at udstøde af lyde ...

: lør 6. maj 2006 18:52
af mads-fisk
Bare bliv ved med at smide mere og mere vand i systemet indtil den ikke suger returkammeret tomt. Det er jo det sidste led i en serieforbindelse, der vil blive påvirket, når vandet flyttes rundt andre steder.

: lør 6. maj 2006 19:03
af puffer
Hej Mads

Vi startede med mere vand. Problemet var, at det løb via overløbet, der er monteret på røret fra akvariet til skummeren, så det fossede ud i det rene vand fra skummeren, og så er det jo ikke så rent mere ... men det er måske helt naturligt?

: lør 6. maj 2006 23:15
af Carsten
En hane på røret til skummeren kan gøre underværker.

: man 8. maj 2006 20:01
af mastou
Ang larmen så prøv at ligge en filtersvamp under pumperne, hvis de står på sugekopperne kan pumperne godt brumme en del.

: man 8. maj 2006 20:51
af noooze
husk lige at skummeren er til saltvand og ikke ferskvand... :)
så hvis den ikke funker er det derfor

Mere vand og mindre larm

: ons 10. maj 2006 20:44
af puffer
Tak for de gode tips - hanen har virkelig gjort underværker for larmen fra returpumpen - nu sluprer den ikke længere returkammeret tør.

Så er der bare larmen fra skummeren tilbage - lige nu står den på skridmåtter til et badekar - det har da hjulpet lidt, men vi forsøger med en filtersvamp, når vi får fingre i en.

:?: Vi regner med at få akvariet klar til saltvand i weekenden. Vi fyldte det op med ferskvand i weekenden. Kan vi hælde salt i det vand, når det har stået i 10 dage? Eller skal vi forfra igen?

: ons 10. maj 2006 20:57
af Baumann
puffer skrev:Hej Mads

Vi startede med mere vand. Problemet var, at det løb via overløbet, der er monteret på røret fra akvariet til skummeren, så det fossede ud i det rene vand fra skummeren, og så er det jo ikke så rent mere ... men det er måske helt naturligt?
Jeg er selv ved at starte saltvand op for første gang og sådan som jeg har forstået det skal alt vandet ikke gennem skummeren. Skummeren skal bare suge det vand den kan og resten ryger bare direkte retur til baljen. På denne måde slipper du også for at dit retur kammer bliver tømt.
Men det kan være jeg er helt galt på den :|

: ons 10. maj 2006 22:25
af Johnny
du kan sakens putte salt i hvis det har stået med cirk på men det bliver nok lidt tåget et par dage

: tors 11. maj 2006 07:26
af Mikkel E
Men var opmærksom på at når man blander det i akvariet kan der forekomme kalk, som er næsten umuligt at få af :shock:

: tors 11. maj 2006 17:38
af puffer
ØV! Så kommer vi nok til at tømme hele baljen - det har stået uden cirkulation :shock:

Det med kalk lyder grimt, men hvordan i alverden får man 500 l saltvand i baljen uden at blande i akvariet :?

Baumann, vi har fået en hane på, så vi kan justere vandmængden gennem slangen fra returpumpen, så nu kan den ikke længere suge kammeret tørt. Tror i øvrigt ikke, du er helt galt på den - sådan har vi også forstået det ...

: tors 11. maj 2006 17:55
af da_nizzel
Da jeg skulle ha vand i min balje, blandede jeg saltvandet i en 20L dunk og lod det stå i 15-30 min med en luftpumpe for så var saltet opløst og tågen væk . Derefter kunne vandet komme lige i baljen.
Selvom at det kun var 20L af gangen, så tager det ikke lang til at fylde en balje.
Har aldrig haft problemer med kalk. Har også hørt at det kan være ret hårdt for stenende, at blande saltet direkte i baljen.

: tors 11. maj 2006 18:14
af Johnny
jeg blandede i 3 17l spande og ventede til alt salt var opløst så bare i baljen det virkede fint

: tors 11. maj 2006 18:51
af noooze
jeg smed det 700 liter i min balje og tilførte så lidt over 20 kg i løbet af nogle timer - men det var også før der kom sten i og der var fuld knald på min pumpe i mellem tiden

: tors 11. maj 2006 18:55
af Nolan
Du kan sagtens blande det i baljen.
Tænd for et varmelegeme og lad det stå til vandet er 25grader.

Fuld cirkulation på og så blande saltet i stille og roligt. Så snart der sker udfældning rører du som en vild med en træpind eller andet, der ikke er metal.

Men lad nu være med at køre det gennem sumpen, før du har fået det blandet - det må ikke komme til at stå stille nogen steder.

Jeg slap ihvertfald for nogen form for udfældning i mit 250liters på den måde.

Mvh
Kim

: fre 12. maj 2006 10:04
af Peters1
Jeg ville opløse det i en spand først og så hælde det over i baljen. Prøvede på mit 250 l. at blande det i baljen og fik det ondenste kalklag.