Side 1 af 1

Erfaringer med Snow Flake muræner

: tirs 16. nov 2010 16:26
af Bingocaller
Hvem derude holder snow flakes? Hvad er jeres erfaringer? Hvor store var de da I fik dem og hvor meget har de vokset siden? Hvad går de på I jeres tank eller er de tilfredse med de vi fodre dem med?

Kort sagt - fyr løs

:beer:

Re: Erfaringer med Snow Flake muræner

: tirs 16. nov 2010 17:23
af AcroFarm DK
Jeg har haft nebulosa af flere omgange. Jeg har holdt dem med både små fisk og rejer, men aldrig observeret dem angribe de andre beboere. Jeg har altid fodret med optøede muslinger ca. 3 gange om ugen, men andet skulle også kunne bruges så som optøede rejer.

Det største eksemplar jeg har haft, vil jeg tro var en halv meter, da den blev solgt, og cirka 30 cm. 6 mdr inden.. Så relativt hurtigvoksende må de siges at være.

Re: Erfaringer med Snow Flake muræner

: tirs 16. nov 2010 19:28
af flem
Jeg har haft den flere gange, men jeg kan ikke rigtigt anbefale den til et akvarie, hvor man har mange koraller, da den er noget voldsom ved fodringstid. De kan oftes købes i en fornuftig størrelse i butikkerne, men det skal bemærkes, at de vokser meget hurtigt. Men det er en sjov rovfisk, der er nem at holde ; )

Re: Erfaringer med Snow Flake muræner

: tirs 16. nov 2010 20:45
af Anders månsson
de vandrer så alle huller skal dækkes af!
evt med tagrende net...

men den bliver nok lidt stor til dit rsm!

Re: Erfaringer med Snow Flake muræner

: ons 17. nov 2010 11:42
af Bingocaller
Anders månsson skrev:de vandrer så alle huller skal dækkes af!
evt med tagrende net...

men den bliver nok lidt stor til dit rsm!
Hahaha ja det gør den nok :) Faldt bare over en igår der kun var 5 cm - og tænkte den kunne man da lige have i 6 måneder og så skippe den videre - har jo altid før haft rovfisk.

Men det bliver nok ved tanken :beer: