Side 1 af 1

Påhængs overløbsboks

: fre 22. okt 2010 15:29
af Stephensen
Jeg går meget kraftigt og overvejer at lave nyt bord til mit akvarie så jeg kan få sump på. Jeg vil ikke bore i mit akvarie og derfor overvejer jeg en af de der overløbs bokse man kan få til at hænge på siden af akvariet, men er der nogen der har noget erfaring med dem, er de gode nok ??

/Bo

Re: Påhængs overløbsboks

: fre 22. okt 2010 15:41
af B_Rene_P
Jeg har selv en fra Tunze på mit 300 L, og den køre super, dog ville en lille luft pump eller lign. til at sætte på siphon slange være optimal, hvis ikke du køre retur på max af hvad overløbet kan trække. Min kan tage til 1500L/t, men da jeg kun køre med 300l/t nu skal den justeres en gang imellem.. ca. 1 gang om måneden.

Re: Påhængs overløbsboks

: fre 22. okt 2010 15:47
af dyne
her en helt ny til at ligge da jeg har lagt min plan om som jeg gerne vil sælge har købt den på http://www.fish-street.com/aquarium_ove ... ory_id=145 og det er denne model nævvn en fair pris og det er din
du kan fange mig på 42238248

Re: Påhængs overløbsboks

: fre 22. okt 2010 15:53
af B_Rene_P
og når en sump ikke skal have mere end max 3 gange akvariet mængde gennem sig i timen, så passer det jo perfekt :)
denne serie forklarer rimelig godt hvordan ang skummer og sump.

Re: Påhængs overløbsboks

: fre 22. okt 2010 16:03
af Stephensen
Det emd luftpumpe og justering fik jeg ikke lige fat i...

Re: Påhængs overløbsboks

: fre 22. okt 2010 19:02
af Gargoyle47
jeg kører også med tunzes overløb kasse.......kører perfekt og er møg nemt at sætte op :beer: :GO

Re: Påhængs overløbsboks

: fre 22. okt 2010 19:02
af LarsR

Re: Påhængs overløbsboks

: fre 22. okt 2010 22:06
af Stephensen
har godt set der var en til salg :)
Der er ikke nogen minusser ved denne metode sammenlignet med at lave huller i akvariet ???