Side 1 af 1
Alge stop i overløb
: fre 15. okt 2004 10:04
af Brian
Et velbelyst overløb kan hurtigt give grobund for en masse uønskede alger hvor dine fisk og snegle ikke kan få fat i dem. Men uden lys trives alger ikke og man kan derfor nemt sikre sig mod dette. Du skal blot tage et stykke acryl eller plexi glas plade i sort(eller malet sort) og save til så det passer over dit overløb. Gerne også et par ekstra cm så det dækker lidt bedre - lige som udhænget på et hus

Min plade ligger så bare på overløbskammen og glaskanten af akvariet.
Lidt billeder :
: fre 15. okt 2004 11:01
af Carsten
Dit afløbs rør, er det en såkaldt "Durso"?? Har du nogen billeder af det,
og har det taget støjen fra afløbet?
: fre 15. okt 2004 11:06
af Carsten
Jeg fik delvist svar på mit spørgsmål, mangler kun et svar på støjen.
: fre 15. okt 2004 11:09
af Brian
Jeg skulle lige til at skrive at det har du da set - men det var vist ikke lige den Carsten der var herover sammen med Thomas
Ja det tager alt støj, jeg kører 6000 liter igennem i timen og der er intet at høre. Vandet falder ca ½-1 cm hvilket naturligvis ikke larmer og standpipen larmer naturligvis ikke.
: søn 16. jul 2006 12:54
af mads-fisk
Hvilke uønskede alger kan det hjælpe mod? At der gror alger i overløbet kan vel ikke skade?
: søn 16. jul 2006 14:31
af Brian
Tjaa jeg ønsker ikke noget andet end vand i overløbet. Tanken om en stor klump alger eller andet er netop grunden til at jeg har net ved overløbskammen. Der skal ikke komme noget ned i overløber ELLER leve noget dernede som kan feks giver et stoppet rør
Så jeg syntes det er smart nok

: søn 16. jul 2006 14:37
af mads-fisk
Ja, en stor klump løsrevne alger kan da muligvis godt stoppe et nedløbsrør, men det er jo kun, hvis de bliver revet løs. Men en algehinde i overløbet kan vidst ikke gøre meget andet end at optage en smule næring.
Men hvis det kan gøre nogen tryggere, er det selvfølgeligt også smart nok

: søn 16. jul 2006 16:00
af sneppevej
Hej.
Hvis man bare kunne finde en løsning der også kunne holde Cerit sp. sneglene væk fra overløbet og dermed sump, skummer og returpumpe.
/Henrik
: søn 16. jul 2006 16:29
af flemmiov
Hvis overløbet er tilgroet med alger kan der da heller ikke passere så meget vand, som normalt, så ideen er fin.
: søn 16. jul 2006 17:00
af mads-fisk
sneppevej skrev:Hej.
Hvis man bare kunne finde en løsning der også kunne holde Cerit sp. sneglene væk fra overløbet og dermed sump, skummer og returpumpe.
/Henrik
Sæt et net over nedløbsrørene. Det har jeg selv.
flemmiov skrev:Hvis overløbet er tilgroet med alger kan der da heller ikke passere så meget vand, som normalt, så ideen er fin.
Om der er alger på indersiden i overløbet, har da ikke noget med mængden af vand, der kan løbe over kammene og ned i nedløbsrørene at gøre.