Side 1 af 1
Saltvand akvarier.
: lør 22. apr 2006 10:27
af Dalton
Nogle herinde som har styr på om det er muligt at starte et saltvandsakvarie op i et Aqualine med aluminiums ramme??
: lør 22. apr 2006 10:30
af Carsten
Intet problem i det. Husk blot lige at sikre at saltet ikke kan vandre op mellem glas og ramme.
: lør 22. apr 2006 10:46
af Dalton
Lyder godt, ville jo være irriternede at skulle invistere i et nyt når man allerede har et..
Hvordan laver i andre saltvand?? Noget i henter fra havet eller??
: lør 22. apr 2006 10:57
af Ronny
Hvordan laver i andre saltvand?? Noget i henter fra havet eller??
Nej saltet køber du og blander op med alm. ferskvand eller bedre med osmosevand.
: lør 22. apr 2006 10:59
af Peters1
Har du læst nogle af de genialle opstarts "manualer", eller hvad man nu lige kalder dem, som ligger her på nettet?
: lør 22. apr 2006 12:54
af Nolan
: lør 22. apr 2006 14:13
af Peters1
yeps lige præcis dem. De er virkelig gode begge 2.. Og er der noget du alligevel er i tvivl om (og det er der sikkert

) så tøv ikke med at spørge. Held og lykke med projektet..
: lør 22. apr 2006 20:11
af Dalton
jooo det meste af det forstår jeg fint men undre mig stadig over en skummer og overløb..
Hvad er forskellen og skal begge dele bruges??
Mener hvis man nu laver et hjørne hvor man har et overløb med hul i midten til et powerhead så vandet kan cirkuleres den vej er der så brug for en skummer?
Kan man putte filter eller andet i overløbet så vandet også bliver renset når det alligevel bliver cirkuleret??
: lør 22. apr 2006 20:58
af Nolan
Ja, nu er skummeren - sammen med overløbet - jo faktisk det vigtigste filter i et saltvandsakvarie (næstvigtigste - stenene er det vigtigste). Du kan altså ikke undvære nogen af delene.
Overløbet sørger for at dit overfladevand kommer en tur forbi skummeren. Det er i overfladevandet de "trælse" ting befinder sig.
I overløbet ligger et powerhead, der sørger for at niveauet i overløbet hele tiden er lavere end i selve akvariet. Det er det, der "suger" vandet ned i overløbet. Altså suger det fra overløbet og blæser ud i akvariet.
Samtidig har du brug for cirkulation af vandet. Det er, som sådan, ikke overløbets pumpe, der har det job. Du bruger ét eller flere powerheads til at cirkulere mindst 10xakvariets volumen hver time. Det er for at undgå steder i akvariet, hvor der står stillestående vand - tænk stillestående havnebassin en varm sommerdag....
Håber det gjorde det lidt mere klart.
Mvh
Kim
: lør 22. apr 2006 22:09
af Dalton
Hvor stort skal man lave overløbet???
Har tænkt mig at starte op med et 85L og har 2 powerhead der køre med omkring 750 L/T pr. stk...
Det som skal sidde inde i selve overløbet behøver det være kraftigt??
: lør 22. apr 2006 22:53
af mads-fisk
Jeg er skam stort set enig i Nolans beskrivelse, jeg vil blot uddybe, at denne forklaring udelukkende gælder for akvarier uden gennemføringer ned til en sump. -Har du muligheden for det, så få lavet en ordenlig sump under akvariet.
Det er forresten proteiner, der samles i overfladen og dermed skal afskummes for at komme ud af systemet.
: lør 22. apr 2006 23:33
af Nolan
Ja, mads....
My bad - jeg gik ud fra, at det var den løsning han søgte.
Det er den måde jeg gør det på, så jeg var lige blind for andre
@bantrick:
Jeg bruger et 300l/h til mit 250ltr. Men det er vist et religionsspørgsmål
Størrelsen på overløbet bestemmer du sådan set selv. Afhænger igen af hvilken løsning du ønsker men hvis du vil køre uden sump, skal skummeren og overløbspumpen kunne være deri. Med sump, så er det et spørgsmål om, at de tre gennemføringer skal kunne være der.
Mvh
Kim
: søn 23. apr 2006 00:26
af Dalton
Nolan >> er også løsningen uden sump jeg tænkte på... Hvis det kan klares uden som det ser ud til så bliver det på den måde i første omgang til jeg måske får lyst til et større..
Men vil gå i krig med det imorgen når jeg har været ude og købe skummer og den slags..
nogle der ved om der er butikker i KBH som har åben om søndagen der sælger udstyr til saltvand??
: søn 23. apr 2006 01:14
af Johnny
så tror jeg du skal til malmø! de har ingen lukkelov i sverige
: søn 23. apr 2006 06:31
af buddy