Side 1 af 1

Den bedste fuld automatiske kalkreaktor ?

: søn 12. sep 2010 14:41
af ronny.w
En af min saltvands buddies vil have en kalkreactor som passer sig selv. Men kan man i grunden få det. Er der nogen kalkreaktor som man kan sige at man skal have en Calcium på 430 foreks. også er den bare der. eller er det kun med PH modul som på denne.

Kun et eks.
http://www.aqua-medic.de/seawater/en/13 ... 0%20(old)/

Re: Den bedste fuld automatiske kalkreaktor ?

: søn 12. sep 2010 16:47
af herzberg
Det tror jeg ikke at du skal regne med at man kan få. Der vil altid være en manuel indstilling at tage højde for. Det mest automatiske du kommer i nærheden af må være ph styring. Men selv der skal du måle for at finde det rigtige forhold mellem flow og CO2. Men typisk kører det jo ret meget af sig selv når man først har fundet "sweet-spottet".

Re: Den bedste fuld automatiske kalkreaktor ?

: søn 12. sep 2010 16:50
af StarF
ph styring kommer man langt med, men lige meget hvad, så skal der laves kontrol målinger, så længe man ikke har kh/ca styring på en kalk reactor, så vil der ske udsving over tiden. Ens system bruger jo heller ikke altid den samme mængde ca.

hvis man kunne få styring via kh, så er det måske muligt?

Re: Den bedste fuld automatiske kalkreaktor ?

: søn 12. sep 2010 16:52
af Hougaard
Der findes Calcium prober, men så vidt jeg er orienteret, kan de ikke benyttes til kontinuerlig måling, desværre.

Re: Den bedste fuld automatiske kalkreaktor ?

: søn 12. sep 2010 17:34
af herzberg
Og kunne man få en probe så ville det også kræve at den spiller sammen med en computer eller kan tænde og slukke for et strømstik. Målingen alene hjælper jo ikke i forhold til automatisering.

Re: Den bedste fuld automatiske kalkreaktor ?

: søn 12. sep 2010 18:00
af Hougaard
herzberg skrev:Og kunne man få en probe så ville det også kræve at den spiller sammen med en computer eller kan tænde og slukke for et strømstik. Målingen alene hjælper jo ikke i forhold til automatisering.
Det ville nu være det mindste, hvis proben eksisterede kan resten laves meget simpelt.