Side 1 af 1

Ang. strømforsyning til LED

: ons 25. aug 2010 19:03
af julefanden
Hej til alle led eksperter.


Jeg er igang med at indkøbe stumper til mit lille led projekt og ser at de fleste bruger denne led driver: Mean Well ELN-60-48D.

På den står at den laver 48V DC og på dioden (CREE XR-E Q5 Cool White 3W) står at den skal bruge 3.3-3.5 V DC.

Er der noget jeg ikke læser rigtige i databladene eller skal der laves en eller anden dæmpning af spændingen på forsyningen?

Hvad har I andre gjort?

MVH

Kristian

Re: Ang. strømforsyning til LED

: ons 25. aug 2010 20:29
af DennisJ
Meanwell driveren er beregnet til op til 13 dioder i serie, den skal så vidt jeg husker minimum have 6-7 stykker på for at køre ordentligt (=ikke brænde noget af)

hvor mange dioder skal du have ?

Re: Ang. strømforsyning til LED

: ons 25. aug 2010 20:40
af julefanden
Jeg regner med at bruge en 20-30 stykker i 2 eller 3 farver. Dvs. 2 eller 3 drivere med 7-10 dioder på hver.

Jeg skal bruge det til malawi, så er ligeglad med effekt, dog vil jeg have mulighed for at styre farverne og lave nat/aften belysning.

MVH

Kristian

Re: Ang. strømforsyning til LED

: tors 26. aug 2010 11:03
af julefanden
Vil det sige at jeg bare serieforbinder ca. 10 dioder (IKKE PARRALLEL) til driveren. Så styre den selv spændingen. og jeg styre strømmen på 0-10V signalet. Eller er jeg stadig galt på den?

MVH

Kristian

Re: Ang. strømforsyning til LED

: tors 26. aug 2010 12:19
af Hougaard
Korrekt !

Re: Ang. strømforsyning til LED

: tors 26. aug 2010 15:19
af julefanden
Spanks.. Det var jo meget mere simpelt en jeg troede :)