Side 1 af 1
Varme i baljen
: man 5. jul 2010 11:11
af smukfisk
Hej
En lille spørgsmål kan man slukke for sit varmelemme her i sommer varmen?
Mvh
morten
Re: Varme i baljen
: man 5. jul 2010 11:12
af Bingocaller
Ja selvfølgeligt - hvis udendørs temp er nok til at holde din balje inden for de faste grader - også om natten burde det ikke være noget problem
Re: Varme i baljen
: man 5. jul 2010 11:14
af smukfisk
Bingocaller skrev:Ja selvfølgeligt - hvis udendørs temp er nok til at holde din balje inden for de faste grader - også om natten burde det ikke være noget problem
fint, det prøver jeg.
ved du om man kan teste et varmelemme om det slukker ved de grade man har sat det til?
Mvh
Mortenh
Re: Varme i baljen
: man 5. jul 2010 11:54
af Bingocaller
Hmmmm en spand med vand og et præcist termometer er måske en mulighed
Re: Varme i baljen
: man 5. jul 2010 12:15
af DanielXavier
Jeg har mit stående på 23, så slår det til hvis temperaturen kommer derned mod forventning... Men at slukke for det ville jeg ikke, de spare du jo ikke mere strøm på, da det jo kun tænder ved temperaturen under den givende grad.

Re: Varme i baljen
: man 5. jul 2010 12:28
af smukfisk
DanielXavier skrev:Jeg har mit stående på 23, så slår det til hvis temperaturen kommer derned mod forventning... Men at slukke for det ville jeg ikke, de spare du jo ikke mere strøm på, da det jo kun tænder ved temperaturen under den givende grad.

ja og synes det har lagt på omkring de 25 grader men her da det har været så varmt, har der været 28 grader i det og det er tændt, det er derfor jeg synes det er mærkeligt.
mvh
morten
Re: Varme i baljen
: man 5. jul 2010 12:49
af DanielXavier
Arhh.. hehe.. Så er det jo nok deffekt ja.
Re: Varme i baljen
: man 5. jul 2010 12:58
af Musiker
Skalaen på mit varmelegme ikke med hvor det rent faktisk slår fra.
Jeg stiller blot mit varmelegme ved "trial and error" - Justere meget lidt på det. Så det er slået fra hvis temperaturen er for høj og slået til hvis temperaturen er for lav.
Der er også en form for "Hysterese" i så der skal skrues lidt ekstra for at få det til at skifte tilstand..