Side 1 af 1

hjælp til orme

: man 17. maj 2010 18:23
af zengle
hej

jeg har fået en del orme i akvariet har set 4 inden for kort tid men de er meget hurtigt væk når jeg nærmer mig akvariet så kan ikke nå at tage nogen billeder af dem de er ca 3-4 cm lange sort og hvide med en rød hale meget tynde og er i stenene hvad kan det være for nogen ??

Re: hjælp til orme

: man 17. maj 2010 18:45
af mipe
Prøv at se om du kan finde den her: http://www.chucksaddiction.com/hitchworms.html

Re: hjælp til orme

: man 17. maj 2010 18:49
af ole kekkonen
Billede

eurythoe sp ???

Re: hjælp til orme

: tirs 18. maj 2010 18:17
af zengle
der er ikke nogen der ligner på den side og det er heller ikke den på billedet.. har studeret dem et stykke tid nu er de har et rødt hoved og så en hvid ring og blå sort ned at kroppen med en hvid plettet stribe fra ringen til hale spis

Re: hjælp til orme

: tirs 18. maj 2010 21:10
af ole kekkonen
du må nok heller prøve med nogle fotos og selv med fotos kan det være svært,
kan det stadigvæk være en polychaete annelide???,måske det ikke er et ungdyr men bare en mindre orm i famililien Amphinomidae,---->måske linopherus??
at jeg nu gætter disse 2 orme er at de er de mest almindelige vi ser i vores akvarier.
Annelide kommer ellers fra det latinske annelius og betyder noget som en lille ring,her refereres til segmentet som dækker hele kroppen,og hvert segment(udsnit) har sin egen hulrum,foreksempel en kontrast måtte være en fladorm hvilket ikke har segmenter men er bare en "hel" konstruktion så at sige.....det findes også nogle runde orme som ikke har segmenter og det er nematoda.
håber det hjalp :)

Re: hjælp til orme

: ons 19. maj 2010 03:27
af joekill

Re: hjælp til orme

: ons 19. maj 2010 22:34
af ole kekkonen
det er ikke svært at se hvis det er en sipuncula,det er den eneste orm som består af en meget lille hjerne som simpelt består af loop omkring munden sagt på en anden måde :happy: de holder sig det samme sted hele tiden og strækker kroppen ud for at "moppe" ind føde

Re: hjælp til orme

: ons 19. maj 2010 22:58
af ole kekkonen
http://biogeodb.stri.si.edu/bocas_datab ... =sipuncula

(bocas del toro er karibisk region...)

jeg undrer mig over det som står i wiki linket/reefsafe-nej ???

hjælp til orme

: lør 29. maj 2010 12:19
af zengle
har fået taget lidt billeder af dem nu nogen er de største er vel en 3-4cm nu og skal lige siges at der er MANGE af dem
ikke de bedste billeder men håber i kan hjælpe
Billede
Billede
Billede
Billede

Re: hjælp til orme

: lør 29. maj 2010 16:08
af Carsten
En eller anden form for børsteorm, og sandsynligvis helt uskadelig

Re: hjælp til orme

: lør 29. maj 2010 19:38
af zengle
det håber jeg da jeg nok kan tælle de første 50 + alle dem der er inde i stenene og i sandet

Re: hjælp til orme

: lør 29. maj 2010 20:43
af ole kekkonen

Re: hjælp til orme

: søn 30. maj 2010 13:55
af zengle
takker ole :)