Side 1 af 1

AquaBox 2 - 17L Elektronik spørgsmål

: søn 11. apr 2010 21:59
af Han$en
Hej..

Jeg er ved at ombygge sådan en 17L AquaBox til salt, og vil have 10x blå 3mm dioder siddende på den originale 9W PL lampe, der kun er i kold hvid.

Men jeg er kommet lidt i tvivl om hvordan og hvorledes her - Dioderne er med modstande, og klar til 12V, og jeg vil gerne have trukket dem således, at de kører med over kontakten til lyset, så de tænder og slukker sammen med PL lyset.

Problemet er at jeg farede en smule vild da jeg åbnede for kontrolpanelet. Jeg har fanget nogen billeder, og beskriver lige kort hvad der er hvad undervejs, og så håber jeg der lige sidder en der kan sige mig hvor jeg kan hive en plus og en minus :)

http://peecee.dk/upload/view/237978

Her er samlingerne der deler indgående 12V strøm ud til hhv. lys styringsboksen, og pumpen, som skal køre konstant

http://peecee.dk/upload/view/237979

Indgående 12V stik (ved ikke om det kunne have noget at sige)

http://peecee.dk/upload/view/237980

Disse 4 1mm kabler går op i lampen, og jeg går ud fra at 2 af dem er til PL lyset, og 2 er til den blå diode der sidder i også, som er beregnet til månelys - Denne kan IKKE tændes mens PL kører

http://peecee.dk/upload/view/237981

Kontakten foran. Kan ikke lige blive enig med mig selv om hvordan det hænger sammen. Det bagerste blå kabel er forbundet med PL lyset på en måde - ihvertfald tænder det når kontakten står der op - Det røde må være månelyset

http://peecee.dk/upload/view/237983
http://peecee.dk/upload/view/237984

Styreboksen forfra og bagfra


Ved ikke rigtig om det giver nogen mening. Jeg er ikke elektronik-haj, men kan da lodde og det gejl, jeg kan bare ikke lige gennemskue hvordan det lille system der hænger sammen!

På forhånd tak :)

Re: AquaBox 2 - 17L Elektronik spørgsmål

: man 12. apr 2010 07:55
af DGMadsen
Inden du skiller det hele ad, kan du jo prøve dig lidt frem med et måleapparat for at se hvor og hvornår der er hvilken spænding på ledningerne. Held og lykke med det!

Re: AquaBox 2 - 17L Elektronik spørgsmål

: man 12. apr 2010 09:35
af Nolan
"Kontakten foran" er en omskifter.
Når den står i den ene position, er PL-lyset tændt og i den anden er månelyset tændt.
Ledningen i midten er + fra forsyningen og den ledning på omskifteren, der sidder modsat kontaktens vippe-fætter, er ledningen til lysets +.

Jeg ville finde en stel (-, minus, whatever), hvor strømmen kommer ind fra forsyningen og så tage + samme sted som PL-røret, på kontakten.

... men tag nu lige, at finde et måleinstrument frem og måle dig frem.

/Kim

Re: AquaBox 2 - 17L Elektronik spørgsmål

: man 12. apr 2010 10:50
af Han$en
Okay - tak so far :)

Jeg høvler lige forbi Harald-Skrald idag efter et Voltmeter så :)

Hvis jeg stadig ikke kan få det til at se nemt ud, tror jeg at jeg går uden om det indvendige system, og bruger en anden 12V strømforsyning til det blå lys. Synes det virker lidt indviklet :oops:

Skulle jo ikke gerne brænde det hele af :wc:

Re: AquaBox 2 - 17L Elektronik spørgsmål

: man 12. apr 2010 21:38
af Han$en
Er der nogen her der vil tjene en skilling?

Jeg fatter absolut ikke en s*** af det system, og kan få 12V spændinger frem flere steder, så jeg er faret nok vild til ikke selv at ville rode med det.

Jeg skal bare have trukket et plus, og et minus til dioderne, resten klarer jeg selv..

Jeg giver en 6-pack, til vedkommende der kan og vil :y

Re: AquaBox 2 - 17L Elektronik spørgsmål

: man 12. apr 2010 22:16
af spdiving
Jeg har heller ikke en pind forstand på electronik men kunne godt drikke ølet... :drink3: :drink2: :grin: :grin: :grin:

Steen

Re: AquaBox 2 - 17L Elektronik spørgsmål

: tirs 13. apr 2010 01:24
af Han$en
Så find en der har - Så kommer jeg sgu til Greve med en stak øller :D

Re: AquaBox 2 - 17L Elektronik spørgsmål

: tirs 13. apr 2010 19:19
af Han$en
Pilsnere!! Kom glad :jump

Re: AquaBox 2 - 17L Elektronik spørgsmål

: tirs 13. apr 2010 20:16
af dybet
hej.
nolan er inde på noget af det rigtige.

men jeg jeg vil forslå du kører det på en separat forsyning, så kan du også køre det blå lys for sig selv.
hvis du vælger en forsyning med mulighed for regulering af spændingen, kan du tilmed dimmer op og ned.

thansen har dem fx:
http://www.thansen.dk/product.asp?c=370 ... =507979427

:h

Re: AquaBox 2 - 17L Elektronik spørgsmål

: tors 15. apr 2010 00:40
af Han$en
Jeg har faktisk 2 stk 12V PSU'er liggende, dog ikke dimbare, men pyt med det! :)

Så er sidste spørgsmål:

Er 1.25A nok til 10x3mm dioder?
Og hvad dælen er plus, og hvad er minus?

Billede

Billede