Side 1 af 1

Hjælp og inspiration til projekt

: man 1. mar 2010 15:32
af jesperba
Hejsa.

Jeg er studerende på Arkitektskolen og jeg er i øjeblikket igang med et projekt, der handler om at lave et (fiktivt) landbaseret anlæg til akvakultur. Jeg har valgt, at der primært skal opdrættes tunfisk, da arten er meget truet og da vi bruger mange ressourcer og megen energi på at importere den fra den anden side af kloden. Derfor kan det være interessant med en lokal tunfiske-produktion.

Mit anlæg skal være et recirkuleret anlæg a la et akvarium, hvor op til 98% af vandet i produktionen renses og genbruges løbende. Jeg er naturligvis klar over, at det kræver en del teknisk i form af diverse filtre m.v., men i øjeblikket er jeg også lidt på udkig efter alternative og mere økologiske løsninger. Jeg har eksempelvis set, at man i Boston Havn er begyndt at bruge østers til at rense vandet dér og det er sådan noget, jeg er interesseret i. Et andet eksempel kunne være, at man bruger organisk affald til at generere CO2, som bruges til alger, der igen bruges til dyreplankton - som så fodres til de mindste fiskelarver.

Jeg håber, I kan se, hvor jeg vil hen: Jeg vil rigtig gerne ha´ noget inspiration fra jer, hvis I har set eksempler på noget lignende, hvor man kan bruge vugge-til-vugge-princippet.

Alle input er velkomne - det må gerne være både helt lavteknologisk og lidt tosset ;)

Mvh.
Jesper

Re: Hjælp og inspiration til projekt

: man 1. mar 2010 15:44
af William Jr

Re: Hjælp og inspiration til projekt

: man 1. mar 2010 15:49
af jesperba
Hej William.

Tak for dit link. Jeg er allerede bekendt med AKVAgroup og de har også hjulpet mig på vej med mit projekt.

Jeg er som sagt lige nu interesseret i lidt mindre teknologiske løsninger, der måske kan være med til at skabe nogle andre oplevelser, når man besøger mit anlæg. Jeg har eks. overvejet at anlægge en flies/regnorme-skov, der skal være med til at filtrere vandet. Sådan noget i den dur. Dyre filtre kan man "altid" bruge.

Jesper

Re: Hjælp og inspiration til projekt

: man 1. mar 2010 15:56
af Akvarist.dk
Hej Jesper ved ikke lige helt hvad det er du leder efter.

Men jeg regner med at du har taget udgangspunkt i det Danskeprojekt med opdræt af tunfisk.

Af filter mekanismer kan man jo kigge på dambrug, men ellers skal du nok kigge med rensningsanlæg og spec projekter undersydlige himmelstrøg da meget af det som der bliver taget udgangspunkt i i akvarier verdenen kræver lys hvilket ikke gør det så co2 neutralt på denne side af kloden.

men noget som man kommer til at tænke på er vel alge Turf scrubber projekter som man bla køre kæmpe forsøg med andre steder i verden både i havet men også på rensningsanlæg. men for at det kan køre skal du have en eller anden form for affugter på da det skaber en hel del kondens når det er et kunstigt anlæg.

DSB kunne også være en mulighed for dig.

Mangrove træer samt mange forskellige løstgroende alger kunne også være en mulighed.

Re: Hjælp og inspiration til projekt

: man 1. mar 2010 15:57
af William Jr

Re: Hjælp og inspiration til projekt

: man 1. mar 2010 15:58
af Stefan
Måske kunne en såkaldt "algae turf scrubber" have interesse. Den omsætter i princippet affaldsstofferne i akvariet til alger, som så igen kan genanvendes til papirfremstilling osv. En google-søgning burde kunne gøre dig klogere på det emne.

Re: Hjælp og inspiration til projekt

: tirs 2. mar 2010 16:37
af jesperba
Akvarist.dk skrev:DSB kunne også være en mulighed for dig.
Jeg tror, at jeg nok bliver til at bede om en uddybning af, hvad DSB er...?

Re: Hjælp og inspiration til projekt

: tirs 2. mar 2010 16:47
af Marco R
jesperba skrev:
Akvarist.dk skrev:DSB kunne også være en mulighed for dig.
Jeg tror, at jeg nok bliver til at bede om en uddybning af, hvad DSB er...?
Det står for Deep sand bed :y

Der er lidt her fra google:

http://en.wikipedia.org/wiki/Deep_sand_bed

http://www.reef-eden.net/DSBs.htm

http://www.theculturedreef.com/deepsandbed.htm

Bare nogle få tilfældige nogle, håber, at de kan bruges :)