Side 1 af 1

Calsium...

: tirs 23. feb 2010 13:02
af pernoe1
Hej allesammen.

Jeg har hidtil doseret calsium i flydende form, da jeg synes at det har været nemmest. Jeg synes dog at det er en halvdyr løsning, så jeg
kunne godt tænke mig at vide hvad I andre gør, når I doserer manuelt?

Mange hilsner
Christian

Re: Calsium...

: tirs 23. feb 2010 13:04
af Nolan
CalciumKlorid fra Matas (se evt. wiki-link).
Det er billigt og drøjt i brug.

/Kim

Re: Calsium...

: tirs 23. feb 2010 13:05
af Clauslh
Hej Christian

Bruger CaCl som en del af ballingligth

Du har få det billigt hos aquafair

http://www.aquafair.de/index.php/cPath/ ... d8a8b53b05

PS
Hvordan går det med fragmenterne ;-) ?

Re: Calsium...

: tirs 23. feb 2010 13:09
af spdiving
jeg køre med kalkreaktor men ellers bruger jeg Tropic Marin Bio-calcium link. http://www.akvarieudstyr.dk/netshop/sho ... ?pid=43517

Steen

Re: Calsium...

: tirs 23. feb 2010 13:15
af nesnej
Carsten fra Decocean sælger sin egen flydende Ca+ blanding. Jeg synes den er meget billig og ret så drøj. Jeg doserer med 57 ml. i døgnet. Jeg kan ikke huske prisen.

Re: Calsium...

: tirs 23. feb 2010 13:18
af Stefan
Og det som Carsten sælger er uden tvivl også bare calciumchlorid blandet op i osmosevand. ;-)

Re: Calsium...

: tirs 23. feb 2010 13:52
af Carsten
Uden egentligt at ville blande mig i diskutionen, så har jeg også købt Cacl hos Decocean.
Det Ca som han sælger har en helt anderledes konsistens end den man får andre steder. Det ligner mere klare krystaller, hvor det andet er mere hvidt og flaget. Det jeg har fået hos Decocean, har været meget lettere at opløse end det man ellers får. Faktisk kan det stort set opløse sig selv, blot ved luftens fugtighed som det suger til sig. Derfor skal det holdes tæt lukket.

Re: Calsium...

: tirs 23. feb 2010 14:34
af Hougaard
Jeg benytter også kalkreaktor og "kystrallerne" fra DecOcean når der skal doseres manuelt.

Re: Calsium...

: tirs 23. feb 2010 15:31
af nesnej
Stefan skrev:Og det som Carsten sælger er uden tvivl også bare calciumchlorid blandet op i osmosevand. ;-)
Hej Stefan.

Jeg ved Carsten tilfører diverse ekstra sporstoffer, men jeg ved ikke hvilke. Jeg har aldrig spurgt ham hvilke stoffer der er tale om. Det samme gør han i øvrigt med KH+ væsken.
Jeg bruger begge væsker og har ingen problemer.

Re: Calsium...

: tirs 23. feb 2010 15:35
af Stefan
Okay. Så er det nok nærmere en DecOcean opskrift tilsvarende "Balling Light"-metoden. Det kunne da være interessant at høre, hvilke sporestoffer han tilsætter! Men det er ikke sikkert, at det er noget han vil ud med.