Side 1 af 1

Kalk reagtor uden co2 flaske.

: ons 15. mar 2006 19:09
af kimjessen
Jeg har gendem længer tid spekuleret på om de her co2 elementer som man kan få til sit ferskvands akvarium knder bruges som co2 generator til en kalk reagtor, har nu bestilt en hjæm for at se hvad der skete hvis man kom den i saltvand.
jeg tog en 20 liter spand kom saltvand med en ph på 8,5 og kom modulet i skrugede helt op og lod det stå i 10min der efter målte jeg ph i gen og det målte var en ph på 5. halå det var da noget der kunde bruges, konstrugtionen skal lige tænkes efter men det kan ætse kalk.

Så her er så et spørgsmål til jer kemi hoveder, konstrugtionen byger på dealyse der er en sanvits konstrugtion med 2 rustfristål plader og en kul plade man kommer strøm på skidet og bobbel bobbel co2, problemet ville så værer om der ville blive frigivet et eller andet uønsket fra rustfri stålet som vi ikke vil have i akvariet.

: ons 15. mar 2006 20:02
af jthyge
Har du tænkt dig at komme "anordningen" i saltvand?
Støm og saltvand er en farlig blanding.

Nu er det længe siden jeg har haft fysik, men elektrolyse i vand vil det ikke frembringe ilt og brint?

Hvordan vil du regulere mængde?

: ons 15. mar 2006 20:18
af Carsten
Tror du ikke at det "rustfrie stål" ruster op ret hurtigt??

: ons 15. mar 2006 20:26
af kimjessen
man kan justerer mængden på strømforsyningen, mht strøm og vand så skulle det værer forseglet der hvor det er nødvendigt.

Ruster ???? det ved jeg jo ikke der for spørger jeg, jeg har nogle pumper som jeg har byget om hvor jeg bruger rustfrit stål og det holder fint. men det kan værer det er noget andet når der er strøm til???

Moske man skulle gører det på en anden måde simpelt hændt lave en færskvands reagtor, som så leverer kalget når man fyller vandet på sumpen.

: ons 15. mar 2006 22:06
af jthyge
Hvad koster co2, er det meget dyrt? :shock:

Hvis du forsegler det for at undgå at det kommer i kontake med saltvandet, så får du vel ikke meget ud af det??
Dialyse virker vel ved at de spændingsførende dele har kontakt med væsken??

: ons 15. mar 2006 22:08
af Carsten
Jeg giver 300 kroner for en fyldt 6 kilos flaske, i bytte selvfølgelig. En flaske koster mellem 900-1500 kroner

: ons 15. mar 2006 22:24
af kimjessen
det var nu også mest for at slippe for flasken

: tors 16. mar 2006 16:50
af Ronny
jeg har et sådan anlæg, det er Zajac der laver dem og de skriver netop at det ikke må benyttes i saltvand, dels er det at det rustfrie stål hus ikke holder ret længe..... men hvad med den kulplade som opløses??
Men værst hvad med de kobberdele der er i kontaktsættet?

Jeg skal ikke ha' afprøvet noget i den retning.

: tors 16. mar 2006 17:00
af kimjessen
JEg splited dimsen ad i dag og fandt de forskellige kontagt flader, og ja jeg tror nu også at det er en lidt dum ide, men det kan lave base så det vasker sig.

: tors 16. mar 2006 17:56
af kimjessen
ok så lige et andet spørgsmål, findes der et medie der ikke skal co2 til, en eller anden form for reagtor eller noget, eller den billigste for en co2 baseret reaktor.

: tors 16. mar 2006 20:10
af Carsten
Du kan opnår nogen det samme med en kalkmikser. Blot det er det rette medie du kommer i. Den tilsætter Ca, samtidig med at den topper freskvand op

: tors 16. mar 2006 20:30
af kimjessen
har du nogen ide om pris forskæld i drift/efegtivitet.

: tors 16. mar 2006 22:06
af Carsten
en mikser kan en DIY man som dig bikse sammen på en formiddag, og koster ikke alverden. Jeg har haft gode erfaringer med den. Er lige nu koblet fra, da jeg stadig ikke har fået lavet en returløbs ventil. Det er ikke smart at den tømmer hele indholdet af mikseren over i ferskvandskaret, på grund af hævert virkningen.

: fre 17. mar 2006 06:34
af kimjessen
Ok et nyt DIY projegt er på vej. Giv mig lige en hånd, hvad skal jeg bruge.
Et rør dim Ø 150mm 1000mm høj.
forsejling til tom og bund.
en form for blander (kunde værer en lille cirkulations pumpe der spuler mod bunden)
Spørgsmål.
Skal det værer færskvand eller kunde man ikke lade en stump slange like i sumpen op til mikseren og så lave en sjont ind i retur løbet som så suger kalkvandet ind i systemet.
kan man få en elektronisk calsium måler. så kunde man sæte en ventil på så var doseringen gjordt automatisk.

: fre 17. mar 2006 06:49
af Ronny
kan man få en elektronisk calsium måler. så kunde man sæte en ventil på så var doseringen gjordt automatisk.
Det kan man godt, jeg har set en et sted på nettet, tror det var Carsten der linkede til den, men den koster noget nær en bondegård.

: fre 17. mar 2006 11:31
af kimjessen
hvad med hensyn til blandingen skal det værer færskvand eller kan man godt bruge saltvand.

: søn 19. mar 2006 09:14
af Hvam
Et rør dim Ø 150mm 1000mm høj.
Kan du ikke bruge et guldfiskerør ø200mm og 1000mm jeg mener de koster ca 400 kr. og så er der nordisk plast du kan nok handle dig til 20 % rebat.

Rustfri stål ruster men kun når det får ilt, hvis det er helt bækket får det vel kun ilt fra vandet. Syerfast stål holder en del bedere.
Kan Co2 fra et fadøls anlæg ikke bruges?

: søn 19. mar 2006 09:21
af kimjessen
Hej sadoman.
Du er lige 24 timer forsent ude, jeg fik et link til en tusk side i går hvor der var en kanon forklaring til calsium problematiken til akvarier, og der ud fra har jeg beslutet mig for at bruge mikser, så ikke noget med CO2 til mig.
Rør har jeg likende så det er ikke noget problem, ellers tak for hintet.

: søn 19. mar 2006 12:58
af kimjessen
Øøøøh sad lige og surfede lidt rundt, og fandt den her side. er der ikke lige nogen der kan kaste sin engelske hjærne idet og sige om ikke det er en KALK reagtor uden CO2 fordi de foran ligende medier gør vandet så surt at det opløser kalket, og hvad de syntes om iden.

: søn 19. mar 2006 17:37
af gunni
kimjessen skrev:Øøøøh sad lige og surfede lidt rundt, og fandt den her side. er der ikke lige nogen der kan kaste sin engelske hjærne idet og sige om ikke det er en KALK reagtor uden CO2 fordi de foran ligende medier gør vandet så surt at det opløser kalket, og hvad de syntes om iden.

Smid lige linket også :D

: søn 19. mar 2006 19:35
af kimjessen
åå det var en glæmmer, skal lige finde det i gen det er blevet væk.

: søn 19. mar 2006 20:53
af kimjessen

: søn 19. mar 2006 22:23
af gunni
Det er sku smart en 3 i 1 løsning...

: søn 19. mar 2006 22:47
af kimjessen
Ja ikke, men hvor godt er det, har svært hved at over sæte begrebet "sulfur beads" hvad er det.
er det mon svovl. kunde det tænkes at svovl kugler kunde bruges.
hvis det er det så har jeg været omkring iden før hvor vi blev enige om at der ikke ville værer affald nog i vandet til at det var noget der var vedvarende.
men det lader da til at ham her har hæld med det eller også har han barer et utroligt forurenet system, så svovlen har nok at lave.

: søn 19. mar 2006 22:56
af gunni
"Sulfer beads" er svovl kugler som du bruger i nitrat filtre som dette http://www.akvarieudstyr.dk/database/vi ... uktID=8745

Så vidt jeg ved er det jo bare et phosfat og et nitrat filter der er bygget sammen.. og man skal iflg. aqua medic altid bruge "Hydrocarbonate" efter et nitrart filter fordi at udgangs vandet fra et sådanne vil have en lav Ph som vil senke ph'en i dit akvarie. hvilket vel også er derfor at det er muligt at opløse Calcium.

Der i hvert fald det jeg har kunne læse mig til :)

: man 20. mar 2006 00:16
af Lars M
Start med at læge mærke til hvornår denne artikkel er publiceret 1999.
Akvarieverdenen er revolutioneret siden da. Ikke mindst saltvandsverdenen.
Set bort fra det, så er dette den artikel, som overhovedet satte gang i svovlfiltre.
Der hvor kæden hopper af i dag er at nutidens svovlfiltre og fosfatfiltre har et meget forskelligt gennemløb. Derfor kan de ikke sættes i gennemløb efter hinanden.

: man 20. mar 2006 08:16
af kimjessen
Jeg er godt klar over at det er en artikel fra 1999 og at der er sket en revolution på de for skellige filteres emner, men hvis man nu bygede filteret efter hans dim. ville der så værer en ide med det.