Side 1 af 1

planarier i et 35L. hva nu? Scooter blenny ?

: man 8. feb 2010 22:02
af Bjerge
Har på de sidste uger set af mit akvarie bliver mere og mere fyldt med planarier. Har selvfølgelig læst alt om de små bæster her på forummet, og kan se at de som sådan ikke gør nogen skade (dem jeg har), så længe de lever. Kunne jo selvfølgelig vælge at suge dem op, hvilket vil kræve en del tid og ekstra vandskift, pga. mit lille akvarie. Vil ikke begynde med at tage alle stene op og dyppe dem i ferskvand, da jeg har en del skiver som sidder lige i overgangen mellem sandet og stene, og vil slet ikke bruge flatworm exit når jeg kun har så lille mængde af vand.

Derfor gå mit spørgsmål endelig mest på at planarierne er en del af en naturlig føde til en fisk som f.eks. hugo'en, og har pt. ikke nogle fisk i akvariet, som nu har kørt i over et år. Har ellers ikke været interesseret i at skulle have fisk i det pga. forurening ved fodring og skidt og møg. Men nu hvor mit akvarie er begyndt at blomstrer med planarier, kunne jeg godt se en ide i at få en fisk som fra naturens side af lever af disse planarier.

Men som sagt er det kun 35L så har ikke plads til nogen store fisk som seksstribet gylte, men måske en hugo hvis ikke 35 liter er for småt til den?

Byd endelig ind med råd om både planarier og om fisk som måske kunne være relevante.

Re: planarier i et 35L. hva nu? hugo?

: man 8. feb 2010 22:45
af Vænge
Hugo spiser ikke planarier, kun alger.

Du skal have fat i en gylte som f.eks. den seksstribede. Hvis du finder et mindre eksemplar ville jeg mene at den sagtens kan gå i et 35 liters....bedre end en hugo ville gøre i mine øjne.

Scooter blennier og de andre mandarintyper er også kendt for at spise planarie, samt flere af de andre typer gylter.

Tvivler dog på at du kan komme planarierne til livs den vej... Har aldrig selv brugt flatworm exit, men hvis du sætter et filter på der tvinger vandet igennem noget aktivt kul, så tror jeg umiddelbart ikke at det ville være noget problem - ret mig hvis jeg tager fejl.

Re: planarier i et 35L. hva nu? hugo?

: man 8. feb 2010 22:52
af Engelquist
hvis du slet ikke har fisk i akvariet kan du roligt give det en omgang flatworm exit- en scooter blennie i ,efterfølgende, til at holde den retsterende bestand af planarier nede, vil være en god og holdbar løsning...

Re: planarier i et 35L. hva nu? hugo?

: man 8. feb 2010 23:03
af Carsten
Kan ikke se at et ferskvand dyp kan skade noget. De skiver som sidder i kanten mellem sten og sand, sidder der vel stadig bagefter.
Som de andre nævner er der fisk som tager dem, men det er desværre bare ikke alle der er lige gode til det.
Jeg har selv haft scooterblennyer, de ville ikke tage dem, en seks stribet gylte var ikke bedre. Så jeg valgte at tage dem med flatworm-exit. Men desværre er de nu kommet igen. Men dog slet ikke i den stil de var før, så jeg håber at kunne holde dem nede.
Planarierne som sådan gør ingen skade, dog hvis der er rigtigt mange, og man så fjerner dem fra et sted, kan man se at lyset bliver markant stærkere. I extreme tilfælde kan de også sætte sig på korallerne, og derved skygge for deres energioptagelse

Re: planarier i et 35L. hva nu? hugo?

: tirs 9. feb 2010 22:17
af Bjerge
Ja det var faktisk også en scooter blenny jeg mente og ikke en hugo. Gik lige lidt stærkt

Tror jeg vil prøve at bestille en scooter blenny fra den lokale saltvandspusher, for syndes det kunne være fedt hvis der var "naturligt" føde i baljen til den. Skal jeg eventuelt suplere med andet foder, og i så fald hvilket? For kan jo også være uheldig at den slet ikke vil spise planarierne.

Lige umidelbart irretere planarierne hverken mine koraller eller mit øje, og hvis de kan indgå som kost til en lille fisk, ser jeg det faktisk kun som en fordel at de er der? Ret mig hvis jeg tager fejl.

Nogle der har erfaringer med hvilken art af scooter blenny'er de har fået til at spise planarier?

Re: planarier i et 35L. hva nu? Scooter blenny ?

: tirs 9. feb 2010 22:35
af Bjerge
Sidder nu lidt og læser lidt om fisken, og kan se at den hovedsagelige lever af pods, hvilket jeg nok godt vidste. Det er ikke fordi jeg ikke har nogle pods, men er mit akvarie måske ikke for lille til at jeg kan have en Scooter Blenny?

Kan jo altid være heldig at få fingerende i en der spiser fx artemia eller mysis, men det vil være at tage et sats, som kan få dødelig konsekvenser for fisken? Syndes måske ikke det er etisk korrekt. Ikke fordi det skal komme en kæmpe diskussion om hvad er humant, og hvad der er korrekt. Vil nok mere hører om der er nogle her på forrumet som har en Scooter Blenny som også lever af andet foder end lige de naturlige som er i akvariet? Og hvor mange som har måtte give op... Dette er nok vigtigst...


Kom endelig med inputs

Re: planarier i et 35L. hva nu? Scooter blenny ?

: tirs 9. feb 2010 23:06
af spdiving
Som Carsten skriver er en løsning med fisk er ingen garanti for at de kan hjælpe dig og flatworm exit er nok den sikreste løsning men enden du vælger denne ville jeg nok prøve at suge så mange op man kan og hvis det er mugligt så tag dine sten op og skyld dem i ferskvand.

Jeg dypper nye koraller i ferskvand enden de kommer i baljen for at prøve at forbygge mod utøj og ingen af mine koraller har lidt skade af det.



Steen