Side 1 af 1
DecOcean inspirations tur til Asien
: fre 15. jan 2010 16:07
af enzo65
På min sidste tur til Asien, var jeg rundt for DecOcean og samle lidt inspiration og nye kontakter. Det blev til en del billeder fra saltvandsbutikker, et besøg hos Chingchai i Bangkok og lidt snorkling og dykning i Thailand.
Da der sikkert er andre der sidder i kulden og har brug for lidt inspiration fra østen, har jeg valgt at lægge dem op så alle kan få glæde af dem:
Diverse saltvandsbutikker / grossister http://decocean.erlik.dk/#96.3
Billeder fra dykning og snorkling http://decocean.erlik.dk/#95.14
B
illeder fra Chingchais super akvarium http://decocean.erlik.dk/#97.0
L
ink til Reef Central Chingchai 1 http://reefcentral.com/forums/showthread.php?t=1640915
Link til Reef Central Chingchai 2 http://reefcentral.com/forums/showthrea ... id=1692183
Re: DecOcean inspirations tur til Asien
: fre 15. jan 2010 17:14
af herzberg
Pænt heftigt setup ham Chingchai har gang i. Vildt fedt, men er du gal han må ha et strømforbrug der vil noget.
Re: DecOcean inspirations tur til Asien
: fre 15. jan 2010 17:43
af Daniel1
Skal ellers love for, at der nogle fede ting hos de grossister
Re: DecOcean inspirations tur til Asien
: fre 15. jan 2010 18:24
af Stefan
Ja, er du vimmer nogle flotte akvarier og
koraller der er indimellem!
Re: DecOcean inspirations tur til Asien
: fre 15. jan 2010 19:26
af Nicki Henriksen
Det er god inspiration det der
Glæder mig selv til jeg rejser til rødehavet om 6 uger..
så skal der dykkes/snokles
Ja det er godt nok et fedt setup han har sig der.
Og ellers gode billeder
Tak for du deler dem
Re: DecOcean inspirations tur til Asien
: fre 15. jan 2010 20:26
af Brian
Seriøst har du besøgt det
akvarie - var det ikke for vildt et setup ?
Re: DecOcean inspirations tur til Asien
: fre 15. jan 2010 21:24
af enzo65
Strøm er ikke så dyrt i Thailand så strømregningen er nok ikke den store udgift i det samlede budget.
Han har to ansatte kun til at vedligeholde hans akvarier.
Jeg har kendt Chingchai i et par år og var også og se han tidligere akvarium
http://reefkeeping.com/issues/2008-05/totm/index.php Han er super flink og ved en masse om vores hobby.
Hans setup er naturligvis pranget af at han bor i et land hvor strøm og arbejdskraft er billigt. Mange af de specielle ting han har i plexiglas er ting der er specielt udviklet til hans setup.
Ja der er mange flotte ting hos grossisterne i asien men det er bestemt ikke alt der kan fås tilladelser til at få til Danmark.
Re: DecOcean inspirations tur til Asien
: fre 15. jan 2010 21:29
af enzo65
Nicki Henriksen God tur bare det var mig
Re: DecOcean inspirations tur til Asien
: fre 15. jan 2010 22:42
af Carsten
Det undrer mig lidt med alle de
koraller. for et par år siden var der en billed serie om en fyr i Thailand(om det var ham Chingchai ved jeg ikke) han fortalte at alle de
koraller han havde var importeret, da deres egne i Thailand var helt slut forbudt. Men bevares det er godt nok svært at se forskel på en
koral fra Thailand, og en fra Malaysia.
Re: DecOcean inspirations tur til Asien
: lør 16. jan 2010 16:45
af enzo65
Det er rigtigt at der er totalt forbud mod at tage
koraller fra Thailand. Mange af korallerne de får kommer fra Indonesien og fra grossister i Hongkong. Om de derudover supplerer med nogle selv fra thailand er jeg ikke klar over men det er mit indtryk at der ikke er nogen form for kontrol. Mange af butikkerne jeg besøgte i thailand havde også et stort udvalg af andre forbudte dyr.