Side 1 af 1

spørgsmål om alge overflade

: ons 6. jan 2010 18:53
af redek
hey alle sammen

jeg har lovet en god ven at spørger her inde om hvorfor han har sådan en masiv alge over flade.

akvariummet er et år gammelt og på 58 L.

harn har følgene i.

2 klovn fisk.
2 gule gylter.
1 Nemateleotris decora

1 kenya træ
2 små hammer koraller
10 kg sten.

jeg har selv tænkt på at det sikkert er fordi der er for mange fisk i sådan et lille akvarium men er ikke lige frem den store ekspert da jeg selv kun har haft saltvand i et år. det skal dog lige siges at da han havde en luft sten nede i selve akvariummet var der ikke dette problem men han vil ikke have den mere da alt salten så sætter sig oppe i lys kassen.

håber i kan hjælpe min ven og gøre mig endnu kloger :)

Re: spørgsmål om alge overflade

: ons 6. jan 2010 19:19
af herzberg
Kan du komme det lidt nærmere hvad der menes med en alge overflade? Det lyder som om at algerne vokser i vandoverfladen? det har jeg personligt aldrig hørt eller set før. Men hvis det er tilfældet så tror jeg bestemt at mere bevægelse i overfladen vil afhjælpe det (som det med luftstenen også tyder på).

Hvis det er alger på stenene, så er det formentlig fordi han har fået meget nitrat og/eller fosfat i vandet.

Re: spørgsmål om alge overflade

: ons 6. jan 2010 19:21
af UrbanSage
Alge overflade?
Mener du paa vand overfladen?

Re: spørgsmål om alge overflade

: ons 6. jan 2010 19:47
af martin L
har i købt det samme akvarie på samme tid eller er din ven i virkeligheden dig selv :rolleyes:

Re: spørgsmål om alge overflade

: ons 6. jan 2010 20:24
af redek
nej vi startede op på samme tid og vi har de samme akvariummer. så er ikke mig selv hehe har haft mine problemer med mit også men mit er der kommet styr på med hjlp fra carsten :D

men de vokser ikke på overfladen men der ligger sådan et tyndt lag skind af en art som er lidt grøndt og der er kommet nogle bobler der også er grønne. men er det kun pga af der er for lidt cirkulation. for jeg har det ikke men har heller ikke nær så mange fisk i mit. jeg har kun 2 klovne og en gul gylte