Side 1 af 1

vand spindelvæv

: lør 12. dec 2009 19:36
af soreng
Hej

Jeg har på det sidste ligesom haft, noget der lignede spindelvæv, ikke meget, men så i dag syntes jeg lige pludselig der er kommer meget, har hele tiden slået den hen med at det nok var slim fra snegle, der lignede spindelvæv.

Hvad er det.

et billede at kigge på selvfølgelig

Hilsen
Søren

Re: vand spindelvæv

: lør 12. dec 2009 20:01
af mipe
Det er fangetråde fra såkaldte "rørsnegle"

http://www.reeflex.net/tiere/2087_Serpu ... .%2001.htm

Re: vand spindelvæv

: lør 12. dec 2009 22:39
af soreng
Tak

Har efter du skriver det, og set dit link langt mærke til ihvertfald 2 i baljen, er de gode el. dårlige.

I min verden dårlige, de sviner, Men skal de ud og hvis ja hvordan

Hilsen

Søren

Re: vand spindelvæv

: lør 12. dec 2009 22:53
af mipe
De er såmen gode nok, da de filtrerer vandet for urenheder og foderrester, men jeg er enig med dig i at det ser forfærdentlig ud med de tråde rundt omkring.
Næsten den eneste måde at komme af med dem på, er ved at jorde en skruetrækker eller ligende i dem og ødelægge huset.

Re: vand spindelvæv

: lør 12. dec 2009 23:37
af Carsten
Når de er så store at man kan se nettet, er de mere end svære at udrydde, for selve sneglen er ganske lille, og er lynhurtig i bunden af sit rør, hvor det stort set er umuligt at ødelægge den.
De små snegle er også besværlige at have med at gøre, og deres rør er som et barberblad hvis man får det knækket.