Omvendt osmoseanlæg

Forum for alle der er nye indenfor hold af saltvandsakvarie.
Besvar
kasper
Dværg kejser
Dværg kejser
Reactions:
Indlæg: 136
Tilmeldt: lør 25. jul 2009 11:04
16
Postnummer: 2100 København Ø
Saltvand siden?: 2009

Omvendt osmoseanlæg

#1

Indlæg af kasper »

Jeg overvejer at købe et nyt omvendt osmoseanlæg da jeg pt. ikke ligger inde med noget. Mit akvarie er på 250 l, tror i at denne her vil kunne klare mosten ? http://www.cichlidecentret.biz/product. ... duct=12915

Mvh Kasper
Brugeravatar
Stefan
Rev haj
Rev haj
Reactions:
Indlæg: 2097
Tilmeldt: tirs 29. aug 2006 08:24
18
Postnummer: 2750 Ballerup
Saltvand siden?: 2007
Kontakt:

Re: Omvendt osmoseanlæg

#2

Indlæg af Stefan »

Ja, det kan det sagtens. Jeg vil dog under alle omstændigheder anbefale at du enten monterer et silikatfilter/en totalafsalter til sidst på anlæget eller køber et anlæg, som har dette. Du kan evt. også kigge på saltvandsbutikkens hjemmeside. Han forhandler også osmoseanlæg til rimelige priser.
Brugeravatar
Carsten
Rev haj
Rev haj
Reactions:
Indlæg: 35611
Tilmeldt: tirs 1. jun 2004 22:51
21
Postnummer: 3650 Ølstykke
Saltvand siden?: 1976
Geografisk sted: 3650 Ølstykke

Re: Omvendt osmoseanlæg

#3

Indlæg af Carsten »

Da jeg ikke forventer at du skal skifte alt vandet, så er det jo blot et spørgsmål om du er 3-5-7 timer om at lave den ønskede mængde vand.
Du skal dog være opmærksom på at den opgivede mængde vand, er ved en vandtemperatur på 25 grader og et ganske højt vandtryk.
I virkelighedens verden, kommer du ikke op på de 190 liter i døgnet, heller ikke med en tryk pumpe - selvom det er tæt på.
Besvar

Tilbage til "Ny i faget?"