Side 1 af 1

hjælp min nye anemone ser mærkelig ud

: fre 20. nov 2009 17:46
af jim
hej alle kloge mennesker, jeg købte i går aftes en anemone, jeg syntes nu den ser meget skidt ud og tror måske den er ved at dø. det er et kommet et stort hul i midten er det noget at gøre eller er den færdig?


mvh jim

Re: hjælp min nye anemone ser mærkelig ud

: fre 20. nov 2009 17:56
af Carsten
Det ser ikke godt ud! Og hvis den ikke ser bedre ud imorgen, så er det ud. Ellers riskikerer du at smadre hele akvariet.

Re: hjælp min nye anemone ser mærkelig ud

: søn 22. nov 2009 13:28
af Kenneth Jensen
Nej den er godt nok på vej i :wc:

Havde en læderkoral der opførte sig ligesådan, og det var fordi den var angrebet af bakterier.
Hellere smide den ud, end tage chancen!! Hvis den først begynder at smuldre, så ER det for sent!

Re: hjælp min nye anemone ser mærkelig ud

: søn 22. nov 2009 13:58
af S1m0n
Kan det ikke være hvis den er ved at dele sig ? :)

Re: hjælp min nye anemone ser mærkelig ud

: søn 22. nov 2009 14:14
af jim
nej det er slut for den den er død! rip

Re: hjælp min nye anemone ser mærkelig ud

: søn 22. nov 2009 15:29
af herzberg
Sgu alligevel hurtigt. 1 døgn og så var den færdig. Hvordan så den ud der hvor du købte den?

Re: hjælp min nye anemone ser mærkelig ud

: søn 22. nov 2009 18:54
af jim
ja det er jo problemet jeg havde ikke set det hul i den da jeg købte den så det er fandme surt. jeg syntes heller ikke den så så frisk ud i hans akvarie men det var der ingen af hans ting der gjorde, så jeg troede bare det var nogle dårlige vand værdier. jeg mener også han sage han havde flyttet den for 14 dage siden og han var nok alt for voldsom ved den. så jeg har lært en vigtig ting i denne uge, jeg køber ikke mere af en der ikke ved en skid om saltvand for det gjorde han virkelig ikke. jeg skulle også bare ha set bedre efter.

Re: hjælp min nye anemone ser mærkelig ud

: søn 22. nov 2009 19:02
af herzberg
Ja, sådan er det jo desværre. Vi har nok allesammen betalt nogle lærepenge på den konto i starten...

Re: hjælp min nye anemone ser mærkelig ud

: søn 22. nov 2009 20:37
af Stine
Man skal være MEGET forsigtig når man flytter en anemone, hvis foden bliver beskadet er den oftes færdig................. :shifty:

Hvis den havde været fra en forhandler, havde jeg anbefalet at den kom retur - uanset stand - 24 timer er bare for kort tid at leve i :G

Et godt råd er 1) hvis den sidder på glas o.lign. helt flad overflade, så benyt et plastikkort til laaangsomt at skubbe foden fri. 2) hvis den ikke sidder på en helt flad overflade. Benyt en isterning, hold isterningen mod siden af foden og den vil flytte sig (slippe) da det er for koldt. Fortsæt til foden er helt fri.

Det er dog fantastisk dyr, så lad ikke dette uheld slå dig ud. Køb en ny frisk anemone og nyd dens symbiose med klovnefiskene :h

Re: hjælp min nye anemone ser mærkelig ud

: søn 22. nov 2009 20:47
af jim
ja ja det er ikke slut med anemoner jeg har også en anden en,og jeg leder efter en rød mere.

Re: hjælp min nye anemone ser mærkelig ud

: søn 22. nov 2009 21:06
af foxtrot
så længe den ikk går i opløsning så lad vær at smid den ud men være opmærksom på den.
falder den fra hinanden mår du røre ved den
hva siger din temp. i baljen