Side 1 af 1

alge bum i opstart!!!! hvornår?

: man 26. okt 2009 23:59
af Struck
Hvor lang tid plejer der cirka at gå. Kan ikke huske med mit første akvarie hvor lang tid der gik.
men mit nye har stået med salt siden lørdag sidste uge og sten siden torsdag uden alger,,,
Har talt med en kamerat hvis akvarie aldrig fik et rigtig alge bum som mit første hvor alt bare var brunt!!

Kan akvariet på en eller anden måde springe den periode over selv?

Re: alge bum i opstart!!!! hvornår?

: tirs 27. okt 2009 00:12
af LHI
JA det kan godt springe derioden over, men meget meget sjælent, og kun hvis der er brugt sten der er kørt i længere tid i andre akvarier (såvidt jeg har undersøgt)
MEN din alge fase skal nok komme, jeg måtte vente 2-3 måneder på min, og andre har den efter 1 uge, så tålmodighed :)
Mit gæt er at de er der indenfor 14 dage, det er vist der mest normale :)

Re: alge bum i opstart!!!! hvornår?

: tirs 27. okt 2009 00:27
af Struck
jeg har ca 110kg sten fra indkørte akvarier i et 550liters!!!
Skummere levere heller ikke så meget skum mere!

Re: alge bum i opstart!!!! hvornår?

: tirs 27. okt 2009 09:50
af spdiving
Jeg har lige startet mit nye 1000L op med 130 kg levene sten de 110kg er indkørte. Det er 7 dage siden og der er kommet brugn alger.
Min skummer er en bobble king 300 og den er sat til at skumme vådt.
Af lys køre jeg kun med 3x80w T5 ca. 8 timer om dagen. ½ kraft på pumperne ca. 35.000l/t i cirk i baljen.

Hvor længe der går før alge fasen er overe er svært at sige og hvornår den starter lige som Lars skriver.

Steen

Re: alge bum i opstart!!!! hvornår?

: tirs 27. okt 2009 09:57
af MAKRRO
Min startede ca. 10-14 dage efter stene kom i :) Tålmodighed :D

Re: alge bum i opstart!!!! hvornår?

: tirs 27. okt 2009 10:14
af ole kekkonen
her har zeolith et rigtigt godt potentiale for at fjerne ammoniak :wave:

Re: alge bum i opstart!!!! hvornår?

: tirs 27. okt 2009 15:49
af Sylvest
LHI skrev:JA det kan godt springe derioden over, men meget meget sjælent, og kun hvis der er brugt sten der er kørt i længere tid i andre akvarier (såvidt jeg har undersøgt)
MEN din alge fase skal nok komme, jeg måtte vente 2-3 måneder på min, og andre har den efter 1 uge, så tålmodighed :)
Mit gæt er at de er der indenfor 14 dage, det er vist der mest normale :)

Man skal selvfølgelig være velkommen til at rette mig, men jeg kan ikke tro at sten der har været brugt i længere tid skulle give kortere eller igen alge fase i forhold til de sten der har været brugt i kort tid. Forudsat at begge typer sten har været igennem en indkøringsfase!

Ændring i flow, ændring i lys, ændring af stens placering og ændring af hvilken vej stenen vender, har alt sammen betydning for hvilke bakterier der dør og hvilke der overlever.

Så jeg er enig med LHI i at det er muligt at kunne undgå en algefase og at den må være sjælden. Dog mener jeg ikke at der er forskel på om sten har kørt i 2 måneder eller i 10 år, hvis de er indkørte. Der vil sansynligheden være den samme.

Re: alge bum i opstart!!!! hvornår?

: tirs 27. okt 2009 17:14
af LHI
Kan godt følge dig, dog er et akvarie,sten og bakterieflora, langt fra kørt ok ind efter 2 måneder uanset om man så har haft en algefase allerede efter 1 uge. Først når der er gået et års tid er de kørt ordentligt ind (i følge hvad de kloge skriver), hvilket også er derfor der er nogle der venter så lang tid før de overhovedet putter fisk i akvariet, Dog tror jeg så ikke det gør det store om det er 1 år eller 10 år :)

Re: alge bum i opstart!!!! hvornår?

: tirs 27. okt 2009 17:16
af jthyge
Jeg tror nu nok det skal komme. Jeg er også ved at indkøre mit lille akvarium, der gik en god uge før algerne begyndte at komme.

Nu er er de brune så småt ved at blive overtaget af grønne alger.

Jeg har taget et nogle billeder af udviklingen som kan se ses her...

Der vil selvfølgelig være langt færre alger med velindkørte sten, da de ikke indeholder samme mængde dødt organisk materiale som nye levende sten.