Side 1 af 1

Så er vi igang.

: lør 26. sep 2009 21:17
af Georgina
Nu har jeg fået hentet jan krog's rsm130 helt oppe fra Gilleleje, og vi har fået koraler og fisk med.

Det hele er sat op nu, og fiskene ser ud til at have det godt, og der er masser af aktivitet.

Vi har ikke fået fyldt sand i endnu, men akvariet står fungerende med koraler, sten, fisk, reje, snegle, og en enkelt søstjerne.

Hvornår burde jeg komme sand i bunden af akvariet? og er der noget jeg burde være opmærksom på når jeg gør det?

Jan har fortalt mig at det er en god idé at skylle sandet inden det kommer i, da der sikkert er en masse støv i det.

På forhånd tak - og uh hvor er det her en spændende hobby :) er indtil videre, super glad for mit akvarie. :f3:

Re: Så er vi igang.

: lør 26. sep 2009 22:10
af exzos
Sandet kommer du bare i akvariet med det samme. Om du vil skylle det eller ej kan jeg desværre ikke svare på. Personligt havde jeg bare puttet det i :)

Re: Så er vi igang.

: lør 26. sep 2009 22:47
af Georgina
Okay, tusind tak for svaret - jeg tror jeg prøver at komme det i, og så ser vi hvad der sker :)

Re: Så er vi igang.

: lør 26. sep 2009 23:31
af kenneth145
jeg plejer bare at komme det direkte i. jeg fylder det i en frysepose og hælder det ud tæt på bunden så støver det ikke så meget og du har styr på hvor du rammer. :y

Re: Så er vi igang.

: søn 27. sep 2009 01:26
af amddurin
Levende sand må ikke skylles, men alm. sand kan skylles for at undgå at det støver/sviner i vandet...
:beer:

Re: Så er vi igang.

: søn 27. sep 2009 08:08
af leifkrarup
Da jeg kom sand i mit lagde jeg det Osmosevand og skiftede vandet indtil jeg ikke længere kunne måle fosfat. Fosfaten skal måles med et af de dyre testsæt fra DD eller Rowa....Salifert kan du ikke regne med til fosfat da det viser 0 selvom der er en del fosfat i.
Jeg var overrasket over hvor længe der skulle skiftes vand før fosfaten var nede på et acceptabelt niveau. Husk at sandet kommer fra havet og der er således mange døde mikroorganismer og smådyr i selvom det ikke ses med det blotte øje.....alt dette rådner når sandet kommes i akvariet. Det er sikkert ikke nogen katastrofe at komme det i med det samme, men der går måske noget længere tid inden du får næringstofferne ned i akvariet og du risikerer at få flere alger.
Rådet om at skylle sandet fik jeg på Zeovitforum hvor alle gør det.