flow igennem aktivt kul filter
: tors 17. sep 2009 13:16
Jeg har et filter med 400-500mg aktivt kul, hvor meget vandflow bør jeg sende igennem dette filter? har før kørt med en 500L/T pumpe, men er dette nok?
For folk med saltvand i blodet....
https://www.saltvandsforum.dk:443/
skjoldan skrev:måske du kan bruge dette til noget
http://akvariesiden.akvariefisk.dk/arti ... _vandskift?
ikke rigtigt.. ellers tak.http://akvariesiden.akvariefisk.dk/article/show/?ID=Akvarium_uden_vandskift? skrev: Aktivt kul
Jeg har selv anvendt aktivt kul, men har ikke kunne se eller måle nogen effekt. Jeg ved dog, at det er effektivt til at fjerne medicinrester. Jeg ved også, at kullet let kan genbruges ved at man koger det (jeg ved dog ikke i hvor lang tid). Hvorvidt kul skal bruges i akvariebrug og i hvor stort omfang, vil jeg lade være op til den enkelte akvarist. Personligt tror jeg ikke, at brug af aktivt kul er nødvendigt i et velfungerende akvarium. I et karantæneakvarium, hvor man bruger medicin, tror jeg derimod, at det har sin anvendelse. Specielt hvor man anvender flere typer medikamenter der kan modarbejde hinanden. Her kan aktivt kul bruges til at fjerne evt. medicinrester inden en ny behandling.