Side 1 af 1
Opdræt
: ons 2. sep 2009 19:14
af Jacob
Jeg skal snart til at vælge
fisk til mit første saltvandsakvarium. Et af mine kriterier for at vælge, er at arten skal kunne opdrættes. Det indsnævrer jo antallet af arter en hel del. Jeg har haft ferskvandsakvarier gennem hele mit liv, og opdræt har altid haft min interesse, og vil såvidt det er muligt gerne overføre dette til min saltvandshobby.
Er naturligvis klar over at det, for langt de fleste arter, er meget mere krævende. Som inspiration til mit fiskevalg kunne jeg godt tænke mig at høre lidt om hvilke arter der er opdrættet i danske akvarier ? skriv endelig løs, og gerne hvis nogle måske "bare" har oplevet at nogle
fisk har lagt æg.
Blandt de arter som jeg selv overvejer er Banggai og Neon Goby.
Kom glad

Re: Opdræt
: ons 2. sep 2009 19:19
af Limatho
Har hørt mange har hel med petagon kaurdarni.... aka soldaterfisk
thomas
Re: Opdræt
: ons 2. sep 2009 19:38
af thyme
klovnfisk er også blevet opdrættet
Re: Opdræt
: ons 2. sep 2009 20:31
af kasap
Tror ikke det er så let at opdræte saltvandsfisk, især ikke hvis du adrig har haft saltvand før

Re: Opdræt
: ons 2. sep 2009 20:44
af sintamus
kasap skrev:Tror ikke det er så let at opdræte saltvandsfisk, især ikke hvis du adrig har haft saltvand før

Nææææ...det har du sku nok ret i...men fedt der er nogen der vil prøve

Re: Opdræt
: ons 2. sep 2009 20:50
af MMartin
Hvorfor er det egentlig så svært at opdrætte saltvandsfisk i forhold til ferskvandsfisk?
Re: Opdræt
: ons 2. sep 2009 21:00
af Nolan
minimalmartin skrev:Hvorfor er det egentlig så svært at opdrætte saltvandsfisk i forhold til ferskvandsfisk?
Fordi de klækkes fra æggene som fiskelarver og skal gennem et længere stadie med meget småt foder, før de går i metamorphose og bliver til fiskeunger.
@Jakob:
Kig her
http://www.marinebreeder.org/
... du skal have gang i en plankton-kultur før du går i gang. Der er flere herinde, som har noget kørende. Det kan være du kan nasse en start-kultur et sted ?
/Kim
Re: Opdræt
: ons 2. sep 2009 21:12
af Jacob
Netop Banggai
kardinalfisk som jeg nævner i mit første indlæg har den fordel at ungerne er store og klar til nyklækkede artemia fra starten.
Tak for linket, det ser bestemt brugbart ud. Har brugt en del tid på bogen " The Complete Illustrated Breeder´s guide to marine aquarium fishes"
Hvis nogen skulle være i besiddelse af planktonkultur, eller i det hele taget andre former for foderkulturer har det STOR interesse

Re: Opdræt
: tors 3. sep 2009 08:26
af Hvam
Vent lidt med planton...
Prøv nu at få evt først og se om du kan skabe et klovne par og få dem til at lægge æg
derefter kan du begynde at starte en kultur af planton og med den opdratte hjuldyr til fodring af klovneungerne.
Re: Opdræt
: tors 3. sep 2009 15:36
af Jacob
Tålmodighed er en dyd

Nu ved jeg ikke om det bliver
klovnfisk jeg kaster mig ud i, men de skal helt sikkert være en art som kan opdrættes.
Hvordan skaffer man plankton og hjuldyr ? er det noget som saltvandsakvarister "bare" har ? eller kan det mon købes nogle steder ? Som ferskvandsakvarist har jeg købt en del kulturer hos
www.springhalen.dk findes der noget tilsvarende for saltvandsakvarister ?
Re: Opdræt
: tors 3. sep 2009 16:11
af Brian C
det kan oftes købes billigt ved andre akvarister, ellers er et godt sted at starte her
http://www.shop-meeresaquaristik.de/ind ... zucht.html
de har både kulturer, reaktorer og andre nødvendige ting så som en planktonsi, ikke at forveksle med en artemiasi
Re: Opdræt
: tors 3. sep 2009 18:58
af Jacob
Tak for endnu et godt link

Re: Opdræt
: tors 3. sep 2009 20:13
af mastou
Jeg har opdrættet lidt klovnefisk men det er ikke blevet det helt store pga ombygning af kælder
Du kan prøve og kigge i disse tråde:
http://www.saltvandsforum.dk/viewtopic.php?f=3&t=19905
http://saltvandsforum.dk/viewtopic.php?f=8&t=18567
/Magnus
Re: Opdræt
: tors 3. sep 2009 21:08
af Jacob
Supertråde

Det var lige noget i den stil jeg søgte.