Side 1 af 1

Nybgynder

: tirs 1. sep 2009 19:43
af John Erik
Hej
Jeg har fået stor lyst til at opstarte et saltvandsakvarium. Jeg er usikker på, hvad der er klogt at købe. Det må ikke støje for meget. Jeg kan købe det gamle RSM 130l for 4000kr. Det nye for 6000kr. Jeg har læst der er sket forbedringer på den nye model. Hvor meget strøm brænder det af om året? Kan I hjælpe mig lidt.
Hilsen
John Erik.

Re: Nybgynder

: tirs 1. sep 2009 21:04
af keanu
Jeg er selv RSM ejer, og jeg ville virkelig undersøge hvor meget larm du synes du vil acceptere hvis du vil have RSM, det er notorisk kendt for at larme, så er det sagt :)

Mht. strøm har jeg engang læst noget med 1.500 kr. pr. år, om det er rigtigt eller ej ved jeg ikke, men du kan vel læse dig til hvor meget de forskellige dele bruger af strøm, og så bare gange op med din pris på strøm :)

Bort set fra det vil jeg helt sikkert kunne anbefale RSM som en start, det er ikke komplet overhovedet, men det giver dig helt klart en ballast, og man lærer meget af sine fejl med det, og når det "kun" er 130 l. er det ikke store penge der er på spil