Side 1 af 1

ATI T5 Rør...

: søn 30. aug 2009 21:40
af Hofmann
ATI T5 rør er de bedre end andre rør og hvis de er hvorfor???
Hvor kan man købe dem???
Jeg har 6 x 39W. Men hvad for nogle slags skal jeg vælge???

Re: ATI T5 Rør...

: søn 30. aug 2009 21:47
af Musiker
Tror ikke de er bedre en Giessmann eller KZ - Der er rigtig mange forskellige og jeg vil sige 90% af valget er smag og behag Jeg ville gerne have mit en anelse mere blå (Se i min tråd for hvad jeg bruger)

Re: ATI T5 Rør...

: søn 30. aug 2009 21:53
af Hofmann
Det ser sku godt ud meget meget flot akvarie...

Hvor kan man købe de rør???

Re: ATI T5 Rør...

: søn 30. aug 2009 22:19
af StarF
aquafair.de og aquapro2000.de

jeg ville køre med:

Blue+
Bluespecial
pro color/Fiji Pink
Super Actinic
Bluespecial
Blue+

burde give pæne farver :)

køre selv med et ligende opsæt, bare med 2x Blue+ mere.. lyset minder om det reeflux pæren giver, og er ikke nær så blå som det ser ud i min tråd. Der ud over lyser ens koraller flot op!

Re: ATI T5 Rør...

: søn 30. aug 2009 22:43
af ole kekkonen
jeg skal til at prøve 8 stk 39w new generation 14000k,det røde spektrum skulle være en dødbider på væksten..(fiji/procolor)
lige nu har jeg 6 stk blue special og 2 stk blue plus og det er alt for blåt til min smag..

Billede

Re: ATI T5 Rør...

: søn 30. aug 2009 23:03
af StarF
ole. skrev:jeg skal til at prøve 8 stk 39w new generation 14000k,det røde spektrum skulle være en dødbider på væksten..(fiji/procolor)
lige nu har jeg 6 stk blue special og 2 stk blue plus og det er alt for blåt til min smag..

Billede
har du et link på det? umildtbart er mine ting begyndt at vokse rigtig godt, og det giver nu et godt "kick" på ens farver. og har læst mange der roser især fiji, for dens høje par værdi, samt flotte farve. og har selv kun MEGET posetive erfaringer med Fiji.. så kan du komme med noget mere info omkring, at det skulle give dårligere vægst?.

skal lige sige jeg har haft en fragment hylde under 2x t5 rør.. som var en geiseman blå 22k, samt fiji pink, og de koraller voksede ganske fint.

Re: ATI T5 Rør...

: søn 30. aug 2009 23:10
af ole kekkonen
det var i en artikkel af Dana Riddle i the Advanced Aquarist's Online Magazine

Re: ATI T5 Rør...

: man 31. aug 2009 10:03
af Hofmann
Det lyder godt, kan men ikke få dem i DK...

Re: ATI T5 Rør...

: man 31. aug 2009 18:35
af Hofmann
Det lyder godt, kan men ikke få dem i DK...

Re: ATI T5 Rør...

: man 31. aug 2009 20:03
af thyme
Jeg ville måske overveje Narva rør, de har tidligere lavet ATI rør, laver nu Giesemann. Køber man dem med Narva navnet betaler man bare mindre:)

Re: ATI T5 Rør...

: man 31. aug 2009 20:09
af amddurin
Det skulle da ikke være noget problem for vækst med rød, da planter og koraller bruger både røde og blå farver... - Det er derfor at blade normalt er grønne, da de ikke bruger det grønne lys til photosyntese...

:beer:

Re: ATI T5 Rør...

: man 31. aug 2009 20:24
af Hofmann
thyme skrev:Jeg ville måske overveje Narva rør, de har tidligere lavet ATI rør, laver nu Giesemann. Køber man dem med Narva navnet betaler man bare mindre:)

Ok fint tip...