Side 1 af 1
hugofisk
: man 27. jul 2009 18:29
af rasmus1970
hej jeg overvejer at skaffe mig en hugofisk, men hvor stort et
akvarie skal sådan en mindst have, jeg mener for at der er
alger nok ?
Jeg mener at have læst at man kan vænne den til en tang man kan købe i føtex også er det korrekt ?
Re: hugofisk
: man 27. jul 2009 19:07
af LHI
Uden at være expert på området, ved jeg dog at man nogengange kan vende en
Hugo til at spise Nori Tang, som ganske rigtigt kan købes i Føtex, den bliver brugt til at vikle om sushi.
Ang. Størrelsen på akvariet så mener de fleste at 80liter er et minimum, den kræver ikke ret meget svømme plads, da den mest svømmer/går rundt på ens sten (den kan "gå" på finerne)
Hvis du kan få den til at spise nori tang, eller en anden form for mad, kan du beholde den, ellers er du nød til at skille dig af med den senere.
Jeg personligt håber at vi kan beholde vores, den er meget karismatisk af en
fisk at være

Re: hugofisk
: man 27. jul 2009 19:10
af sintamus
Min tager også frostfoder, så den regner jeg da med at have til den dør af alderdom

Re: hugofisk
: man 27. jul 2009 19:20
af TimW
ja og jeg har 2 stk den ene gider kun og spise mysis og den anden spiser både mysis og artemia frostfoder
Re: hugofisk
: man 27. jul 2009 19:24
af rasmus1970
ok, det lyder som om man bare må prøve sig frem.....men at det kan lade sig gøre

Re: hugofisk
: man 27. jul 2009 21:26
af Brian C
Jeg har to, de æder begge alt hvad der kommer ned i tanken, den mindste ligefrem tigger om mad når jeg kommer i nærheden af tanken, den største en ordentlig krabat har jeg haft i ca. 3 år