Side 1 af 1

Red Sea Salt er det godt ?

: ons 8. jul 2009 12:53
af Mr Q
Igår købte jeg en 20kg kasse red sea salt.
PÅ kassen står der nemlige ikke så meget.


vil hører om nogen har erfaring eller bruger følgende salt.
Og kan det bruges med osmose vand.


:pray: :pray:

Re: Red Sea Salt er det godt ?

: ons 8. jul 2009 12:56
af skjoldan
bruger selv det samme salt lige nu har ikke problemer med det men det kan jo godt være andre har anden mening om det

Re: Red Sea Salt er det godt ?

: ons 8. jul 2009 12:57
af skjoldan
har du forresten ikke åbnet kassen der skulle stå noget på selve posen

Re: Red Sea Salt er det godt ?

: ons 8. jul 2009 12:59
af stefan_sørensen
til osmosevand skriver redsea at man skal bruge prosalt da det er tilført noget af det gode som osmoseanlægget fjerner..

om det er godt salt er der vist mange meninger om.. nogen mener at et bestemt mærke er super godt og andre er ligeglade hvad de hælder i og jeg er en af dem, køber bare det som er billigst..
dem som har kørt akvarier i mange år og har prøvet at køre med forskellige mærker i en periode har ikke kunne se forskel i hverken farve eller vækst..
det var det svar jeg selv fik da jeg spurgte..

Re: Red Sea Salt er det godt ?

: ons 8. jul 2009 13:30
af skod
Min oplevelse er at red sea har bedre saltværdi ifht. de billige. bruger 333g p 10 red sea og har været oppe over 400g pådet sidste "billige" mærke. Men om det retfærdigør pris foskellen skal jeg ikke kunne sige. Synes dog at red sea ser mere "mudret" ud når det er blandet. Kunne være et tegn på bedre indhold men selvfølgelig også det modsatte.

Re: Red Sea Salt er det godt ?

: ons 8. jul 2009 14:54
af Lars S
Min mening : salt er salt, der er ikke meget forskel fra mærke til mærke, køber altid selv det billigste.

Re: Red Sea Salt er det godt ?

: ons 8. jul 2009 15:19
af amddurin
Min nuværende overbevisning er at der er bedst fordi det ikke er lavet i et lab. - men opsamlet fra havet... Bruger det selv... (Dog fandes svært at få PRO udgaven.)
Jeg har så lige fået at vide at indholdet af div. stoffer kan svinge en del, hvor andre mærker er lavet af rafineret salt der er tilsat de forskellige stoffer i de rette forhold - så de andre mærker skulle være mere præcise fra gang til gang, end Red Sea...
Jeg tror lidt på at der kan være flere gavnlige ting i det naturlige end i det kunstigt fremstillede, men jeg tager måske fejl?
:beer:

Re: Red Sea Salt er det godt ?

: ons 8. jul 2009 15:34
af Musiker
Pro udgaven fra RedSea har vist lidt ry for at indeholde lidt mere fosfat end gennemsnittet.. Eneste salt som jeg har decideret dårlige erfaringer med er reef crystals - Den pose jeg fik lugtede ekstremt syntetisk når jeg blandede og korallerne reagerede ved at trække polypperne ind når jeg skiftede vand. Men det var måske bare en enkelt dårlig pose jeg havde fået fat i, eller også lod jeg det ikke blande længe nok - For jeg har hørt at flere har ok succes med det.
Ellers har jeg brugt RedSea Coral pro og TropicMarin.. og bruger i dag Reefers Best Salt... Men det er kun for at slippe for at kontrollere K+ værdien, som har en betydning når man kører Zeo..