Side 1 af 1

Forlænger kabler til Tunze

: lør 28. jan 2006 12:01
af Carsten
Som bekendt er jeg vil at skulle installere mine "pumpetårne", men der er opstået et lille "problem". De ledninger der er med til multicontrolleren er for korte til at de alle kan kobles til den.
På Tunzes hjemmeside er der ikke nogen hjælp at hente, de kabler der er i samme længde som dem jeg har.
Er her en eller anden der kunne finde ud af at lave et par kabler der en dobbelt så lange?? ca 3 meter?? umiddelbart ligner det almindelige 5 polede DIN stik.

: søn 29. jan 2006 11:22
af Brian
Krympefleks og lodde selv ;)

: søn 29. jan 2006 12:39
af Wande54
Carsten.

Hvis det er alm 5 polede DIN stik, så burde det være muligt at købe forlængerledninger i en elektronik- / radioforretning. Det er mere fleksibelt at lave en forlængerledning, end at skulle skifte den originale ud.

Desværre er alt min elektronikværktøj pakket ned efter flytning, grundet manglende plads til værksted i vores nye hus. Ellers er det max 10 minutters arbejde at lave en forlænger.

: søn 29. jan 2006 13:19
af Carsten
Brian skrev:Krympefleks og lodde selv ;)
Jo, det er jeg ganske klar over, men mig og en loddekolbe, er ikke skabt for hinanden :)

Wande: Der er heller ikke nogen ledning der skal udskiftes, det er en ret simpel ledning med 1 han DIN5 skik i hver ende, som går fra Tunzes Multocontroller til styreboksen på pumpen.