Side 1 af 1

Rengøring af bagrude.

: fre 3. jul 2009 11:13
af T.B.P.
Tænkte på, om nogle af jer havde lavet en genial skraber-dims, til at rengøre bagglasset. Magnet duer ikke for mig, da akvariet står op mod væggen. Kom med lidt ideer!

Re: Rengøring af bagrude.

: fre 3. jul 2009 11:47
af Musiker
Jeg bruger bare sådan en her:
http://akvarieudstyr.dk/netshop/showPro ... ?pid=45848
husk at rengøre bladene i ferskvand bagefter og vær forsigtig med ikke at få grus i maskineriet..

Re: Rengøring af bagrude.

: fre 3. jul 2009 11:56
af T.B.P.
Ja, noget i den stil bruger jeg også, men efterhånden bliver det jo sværere at få armen ned imellem søjler og korallerne som vokser. Armene ka' jo også føles lidt korte hvis akvariet er dybt (indad). Jeg ved at det ikke er den store videnskab, men indimellem finder folk jo på noget super smart og det var det jeg lige sku' høre om nogle havde.

Re: Rengøring af bagrude.

: fre 3. jul 2009 12:42
af Lars S
Når jeg en sjælden gang vil gøre bagruden ren bruger jeg denne :
Alge_skraber_70_cm._1.jpg
Den er ikke så go' som dem med barberblade, men den tager da noget og så er den 70 cm. lang - og billig kun kr. 45.00 jep hos mig :wink: http://www.websteen.dk/product_info.php?products_id=116

Re: Rengøring af bagrude.

: fre 3. jul 2009 16:54
af thyme
Man kunne evt også bare lade bagruden vokse helt til, og lade den dække med kalkalger, det syntes jeg er pænest :)