Side 1 af 1

Caulerpa

: tirs 17. jan 2006 22:56
af buller1
Jeg har opdaget lidt slimalge i min sump, og i håb om at det ikke breder sig, har jeg slukket lyset over den.

Mit spørgsmål er så, om der sker noget med Caulerpa algerne hvis lyset er slukket i et par dage?

mvh

Casper

: tirs 17. jan 2006 23:15
af Carsten
Selvfølgeligt sker der noget med dem, som alle levende planter skal de have lys. Hvormeget der sker, kommer helt an på den tid der er slukket over dem.
Hvorfor forsøger du ikke at fjerne slimalgerne manuelt??

: tirs 17. jan 2006 23:20
af buller1
Ja, det er jeg godt klar over.

Men vare mere hvor lang tid de kunne være under slukket lys, uden at tage skade.

Når du siger manuelt, mener du så "suge" dem ud?

: tirs 17. jan 2006 23:23
af Carsten
Efter et par dage bliver de blege og dør.
Om du vil suge dem ud eller have fingerne i akvariet er op til dig.

: tirs 17. jan 2006 23:25
af buller1
Du jo genial! :D Hehe

Havde ikke tænkt så langt at, man kunne fjerne dem med fingere. - måske det er på tide at hoppe i kassen :wink:

: tirs 17. jan 2006 23:31
af Lord Mike
Har selv haft problemmet.

Jeg fjernede den mængde caulerpa der var angrebet og brugte filtervat til glasset og til sidst fjernede jeg det bundlag der var angrebet. Jeg ved ikke og det er rigtig men jeg fik mine rødeslimalger da jeg havde en periode med for højt indhold af nitrat, så jeg skiftede samtidig ca. halvdelen af mit vand. Efter den omgang er der ikke kommet flere og er næsten helt væk nu hvor der er gået ca. 2. måneder.

: tirs 17. jan 2006 23:35
af buller1
Okay.

Mit problem er dog ikke at det har "angrebet" mine Caulerpa alger, men at det har sat sig på en af skillevæggende i min bobbelfælde.

Det startede med at jeg cyano med fra en koral, og det har så bredt sig. Under opstarten havde jeg det også, men det forsvandt næsten fra den ene dag til den anden. - og det var ikke så lidt jeg havde der :wink:

Men jeg prøver at fjerne det "manuel" og så må jeg se hvad jeg ellers gør, hvis det breder sig yderligere.

: tirs 17. jan 2006 23:44
af Lord Mike
Mit var faktisk kun i sumpen i starten, jeg fjernede da lidt engang imellem, men da først jeg opdagede det i akvariet efter 1-2 måneder tog jeg den beslutning at reagere som beskrevet. Og det ser indtil videre ud til at det har virket.

: tirs 17. jan 2006 23:49
af buller1
Great!

Men det må jo så være min nødløsning, udover "red slime remover", som bliver den sidste udvej.

: tirs 17. jan 2006 23:56
af Lord Mike
Har aldrig prøvet det, virket det? og hvad siger fiskende til det?

: tirs 17. jan 2006 23:58
af buller1
Efter hvad jeg har kunnet forstå på div. indlæg skulle det virke, uden fisk, invertebrater og koraller skulle tage skade af det.

Dog syntes jeg at have læst noget om at det også skulle dræbe noget af microorganismerne? -derfor venter jeg til sidst med det, da jeg ikke vil have det skal gå ud over min "biologi" i akvariet.

: ons 18. jan 2006 00:02
af Lord Mike
Ved intet om produktet, måske andre her på forummet har prøvet det???

: ons 18. jan 2006 01:03
af Carsten
Har læst at chloramphincol er meget effektivt mod "røde slimalger" som ikke er en alge men en bakterie. Så mon íkke det er sådan noget, eller en afart af det.

: tors 19. jan 2006 23:54
af Kildemoes
jeg har brugt red slime remover
her kan du læse:
http://www.akvariesiden.dk/forum_ny/for ... %20remover