Side 1 af 5

300L.`s "strøm-besparende" akvarie

: ons 11. jan 2006 11:52
af Anders månsson
jeg har nu været igang siden sommeren 2004 indefor denne lidelse. JEg startede stort med et ca. 700L`s som jeg desværre måtte sande var for dyrt i el :shock:
Jeg solgte dette vidunder af et akvarie til Mikkel fra Malmø. Nu var planen så at jeg skulle finde et akvarie der var ½ så stort som det første og spare lidt på det mekaniske jeg har nu været igang siden sommeren 2004 indefor denne lidelse. JEg startede stort med et ca. 700L`s som jeg desværre måtte sande var for dyrt i el :shock:
Jeg solgte dette vidunder af et akvarie til Mikkel fra Malmø. Nu var planen så at jeg skulle finde et akvarie der var ½ så stort som det første og spare lidt på det mekaniske og elslugende djævelskab :idea:
Jeg fik stillet et 300L. op i august måned 2005 fik derefter tilbudt ca 50kg. levende og meget porøse sten til en spot pris (tak Omar). Sten og saltvand blev proppet i samt et varmelegeme og to powerheads for lidt varme og cirkulation til stenene..

: ons 11. jan 2006 12:06
af Wande54
Det var august / september. Hvordan ser det ud i dag?
Hvad har du skåret teknikken ned til?
Og fungerer det så tilfredsstillende?

: ons 11. jan 2006 12:06
af Anders månsson
jeg manglede stadig og beslutte om det skulle være hqi eller t5 rør. Jeg endte med at lave en lyskasse der var beregnet til t5 , da jeg så kunne lukke den helt og derved holde på varmen og ikke slippe al fugten løs i stuen. Vi bor i en lille 2-værelses og vente barn, så det skulle jeg jo også lige have med i beregningen.
Her et billede af det færdige look

refugium med Mineral refuium mud

: ons 11. jan 2006 12:13
af Anders månsson
Istedet for skummer vil jeg prøve at begrænse mig til et refugium med denne specielle mud dog blandet med lidt almindligt arognite sand fra Klovnfisken. Jeg tror dog jeg skal have endnu nogle cm. tykkelse på sandet så det kommer over 10cm, som vidst nok er minimum for DSB princippet. Ret mig hvis jeg er helt galt afmarcheret
Som lys over det hænger der en sparepære (efter princippet El- besparende akvarie :lol: ) på 11W

: ons 11. jan 2006 12:21
af Anders månsson
Teknik i anno 2006:
En retur pumpe (3700L/t) "Laguna Power jet" (ca. 40/55W)
varmelegem (ca 100W) "Elite"

Lys:
2x 39W t5 rør (6000K)
1x 39W t5 rør (1500K) blåt

Regiummet:
Lys:
1x 11W sparepære

Indtil videre har jeg gode vandværdier, så jo jeg er da godt tilfreds! :D

: ons 11. jan 2006 12:28
af Anders månsson
Så kom tiden til at Klovnfisken havde føsdag og jeg tog kæresten under armen:
Det blev til lidt
her en DK- reje

: ons 11. jan 2006 12:30
af Anders månsson
to små Ild-Gobier

: ons 11. jan 2006 12:34
af Anders månsson
Min stenopsætning har jeg valgt at lave lidt hullet og luftig, så der er plads til "nyerhvervelser". Derudover har jeg lavet en tange i midten og to i hverside, den i høhjre side skjuler overløbet. Tangerne går ud fra bagvæggen og over mod frontglasset.
Mit akvarie har målene 100Bx60Dx50H.
Den gode dybde var bevidst noget jeg gik efter, så jeg kunne sætte stenopsætningen på denne måde :mrgreen:

: ons 11. jan 2006 12:35
af Anders månsson
jeg kan ikke finde ud af at indsætte billeder så de ikke fylder så meget!

Men her er der et af min stenopsætning!

: ons 11. jan 2006 12:38
af Anders månsson
I er meget velkomne til at komme med galde og kritik, som jo også kan være positiv 8)

: ons 11. jan 2006 13:00
af Mack
Hejsa Anders

Det ser da fint ud...lidt anderledes stenopsætning men det gør jo ikke noget de skal jo ikke ligne hinanden alle sammen.

Hvordan køre akvariet ellers med den sparsomme teknik?

: ons 11. jan 2006 13:26
af Hougaard
Anders månsson skrev:En retur pumpe (3700L/t) "Laguna Power jet" (ca. 40/55W)
Hmm... Jeg bruger en Tunze 800/2 som return (12W) og er ved at installere to Marea 2400 (5 watt hver) = 22 watt total cirkulation (5220 L/T reelt cirkulation) !

Se, det er strømbesparende :D :D :D :D

: ons 11. jan 2006 13:35
af Anders månsson
jamen det kører såmænd godt!
Jeg går og skal have lidt cirku. pumper i baljen! De pumper du nævner HOUGAARD hvor kan man læse lidt om dem (Mit tyske er IKKE godt?
Var det ikke dem jeg skulle være med på en bestilling af egentlig???

: ons 11. jan 2006 13:38
af Hougaard
http://www.terra-nova-pro.de - eller http://www.hobbyriff.de

Skulle være med på en bestilling af ?????

: ons 11. jan 2006 13:44
af Anders månsson
jeg mener bare for et stykke tid siden du skrev en tråd, hvor jeg nævnte at jeg var med på en bestilling, hvis du besluttede dig for at købe dem! Men det gør skam ikek noget og måske var det slet ikke dig...

: ons 11. jan 2006 13:45
af jesper/aarhus
Hougaard skrev: Hmm... Jeg bruger en Tunze 800/2 som return (12W) og er ved at installere to Marea 2400 (5 watt hver) = 22 watt total cirkulation (5220 L/T reelt cirkulation) !

Se, det er strømbesparende :D :D :D :D

Har du fået Marea´erne ? kan ikke helt finde ud af hvor store de er. Dette link hjælper desværrer ikke meget, men det er vel bedre end ingenting http://www.aquadiskont.com/shop/product ... ts_id/1566

Hvor højt skal din Tunze løfte returvandet?

: ons 11. jan 2006 13:46
af Hougaard
Det kan godt være det var mig, men min transaktion er rigelig kompliceret allerede (da de pumper jeg skal bruge sidder hos en anden som bestiller dem der er et nummer større!)

: ons 11. jan 2006 13:48
af Hougaard
jesper/aarhus skrev:Har du fået Marea´erne ? kan ikke helt finde ud af hvor store de er.

Hvor højt skal din Tunze løfte returvandet?
marea 2400: 14 x 6,5 x 5,5 cm
marea 3200: 15 x 7 x 6 cm
marea 4400: 17 x 8 x 6,5 cm
marea 6000: 18 x 9,5 x 7 cm

Tunze kan løfte ca. 2,2m hos mig skal den løfte ca 1,2m og ved den højde giver den ca. 420 L/T

/Erik

: ons 11. jan 2006 15:25
af Hvam
:TH Hej Dejligt at se jeg ikke er den enste som nærig men strømmen "el" :lol:
Jeg er ved bygge et 530L som bruger følgende:
Tunze 6080 19w
luftpumpe til skummer 35w
Returpumpe 5w
2x150w HQI
Varmen kommer fra Rapsolie... Jeg har lavet et pex rør som går under akvariet der er tilkoblet central varmen i huset, huset opvarmer jeg med rapsolie.

: ons 11. jan 2006 17:29
af jesper/aarhus
Hougaard skrev:
jesper/aarhus skrev:Har du fået Marea´erne ? kan ikke helt finde ud af hvor store de er.

Hvor højt skal din Tunze løfte returvandet?
marea 2400: 14 x 6,5 x 5,5 cm
marea 3200: 15 x 7 x 6 cm
marea 4400: 17 x 8 x 6,5 cm
marea 6000: 18 x 9,5 x 7 cm

Tunze kan løfte ca. 2,2m hos mig skal den løfte ca 1,2m og ved den højde giver den ca. 420 L/T

/Erik
Hougaard, har du modtaget pumperne, eller afventer du stadig at modtage dem? Jeg tror da bestemt, at jeg skal have købt mig et par stykker af disse pumper.

Der er dog lige én ting, jeg endnu ikke helt har grejet :?: Under de store pics. af pumpen, er der vist 5 små pics. hvor pumperne ser meget anderledes ud. Er dette noget man selv kan styre, eller skal der købes ekstra udstyr, for at ændre den oprindelige pumpe?

Håber du forstod, det lidt kryptiske spg.

: ons 11. jan 2006 21:37
af Hougaard
jesper/aarhus skrev:Hougaard, har du modtaget pumperne, eller afventer du stadig at modtage dem? Jeg tror da bestemt, at jeg skal have købt mig et par stykker af disse pumper.

Der er dog lige én ting, jeg endnu ikke helt har grejet :?: Under de store pics. af pumpen, er der vist 5 små pics. hvor pumperne ser meget anderledes ud. Er dette noget man selv kan styre, eller skal der købes ekstra udstyr, for at ændre den oprindelige pumpe?

Håber du forstod, det lidt kryptiske spg.
Ja og nej, min svoger har dem siddende i sit 300L lige nu, men syntes de er lidt for svage, så han køber nummeret større - når de er hjemme overtager jeg 2400 L/T ..

Man kan tage "tuden" af, så de bare skyder lige ud.

/Erik

: fre 13. jan 2006 01:14
af Gedemeister
hmm, lidt kontruktivt kritik. :)

1. få varmelegmet ned i sumpen ;)
2. få styr på den refugeum lampe, den sviner med lyset til alle sider, mere lys mere næringstoffer optaget af algerne, du skal jo ha noget for kwh´ne.
kelvinmæssigt er det kun 2700 normalt i sparepære, men af personlig erfahring går det også okay.

3. miracle mud og dsbs gir jeg sq ikke meget for (og ifølge shimek selv er det nærmest kernefysik at få til at virke), det er algerne der optager fosfat og nitrat som gødning når de vokser.
4. du kan sagtens spare mere, fx som hougaard foreslår, så brug en mindre returpumpe, hvad skal der dog 3700l/t igennem et refugeum for? den tunze 800/2 som hougaard foreslog er da rigelig stor. og så en tunze stream (el. lign) inden i.
5. udvid refugeummet så meget som muligt, og med så forskellige typer alger så muligt (de optager ikke alle ens), og lyset skal self være tændt 24/7 eller nå t5ene er slukket (natten).

6. evt en bette skummer (fx midiflotor) som "backup" system, evt. på en timer et par timer om dagen efter fodring, hva ved jeg, det giver iltning,basal protein rensning, og er en godt indikator for vandkvaliteten generelt.

7. og så er jeg ikke så vild med din blå/hvid lysbalance (for hvidt), men det er jo en sagssag.

8. sten opsætningen er rigtig lækker, akvariet skriger jo nærmest en kuglefisk/dragefisk/gylter/muræner, igen sagssag :)

bare lidt forslag, ellers ser det godt ud ;)

: lør 28. jan 2006 20:30
af Anders månsson
jeg har været i Klovnen her sidste fredag og købt en snowflake muræne (som så mange andre)! Den er så cool! der skal nok komme lidt billeder snart igen...
Gedemeister: God kritik har taget de til mig og skal snart regulerelidt på det hele. Nu må vi se hvad det bliver til!

: lør 28. jan 2006 20:39
af Rune kristiansen
på dansk hedder snowflake murænen vel stjernemuræne...???

: lør 28. jan 2006 20:51
af Anders månsson
der er ihvertfald stjerner ned ad siderne på en, så det kunne man godt forestille sig 8)

: søn 26. feb 2006 19:11
af Anders månsson
Akvariet kører stadig med perfekte vandværdier! Nu er der kommet lidt blødkoraller i Xenia m.m.
Her et fra venstre!

: søn 26. feb 2006 19:11
af Anders månsson
et fra højre

: søn 26. feb 2006 19:12
af Anders månsson
og hvorfor ikke et midt fra, lige fra hoften!
Alle de nye koraller /pumping xenia, grønmontipora og sarcophyton´er i forskillige størrelser kommer fra Opus_x´s "butik". Han var i gave humør, som det aldrig er blevet set før, Det hjalp gevaldigt på livet i baljen at få lidt bevøgelser på stenene :lol:

: søn 26. feb 2006 19:16
af mads-fisk
Ser bare skide godt ud. Den stenopsætning er bare kanon. Især når der bliver fyldt op med smukke koraller ud fra "søjlerne", så skal det nok blive lækkert ;)

: søn 26. feb 2006 19:17
af Anders månsson
8) (b) :D