Okay okay - det er et super dårligt billede!! For den er slet ikke udsultet eller sølle!
Den har en absolut fin form og svømmer glad rundt i akvariet,
men jeg kan godt se at på billedet ser den helt "knækket" og udmagret ud.
Men den har det altså godt!
Kenneth
Re: Hvad hedder denne fisk?
: tirs 10. mar 2009 21:32
af Han$en
Kenneth Jensen skrev:Okay okay - det er et super dårligt billede!! For den er slet ikke udsultet eller sølle!
Den har en absolut fin form og svømmer glad rundt i akvariet,
men jeg kan godt se at på billedet ser den helt "knækket" og udmagret ud.
Men den har det altså godt!
Kenneth
Kan du ikke fikse et bedre billede til overbevisning så?
Hvor stort og "gammelt" akvarie går den i?
Re: Hvad hedder denne fisk?
: tirs 10. mar 2009 21:40
af Kenneth Jensen
Jeg ved ikke om det ekstra billede er bedre, men man skulle gerne kunne se, at den har "bedre former"!
Ellers må jeg fremtrylle endnu et billede i morgen.
Re: Hvad hedder denne fisk?
: tirs 10. mar 2009 21:55
af RedDevil
Hej Kenneth
Det er oki , det er bare at man skal være sikker på der er nok pods i dine LS den kan æde
Mvh Jan A
Re: Hvad hedder denne fisk?
: tirs 10. mar 2009 21:59
af Kenneth Jensen
Ja lige pt. er der ikke mange pods i akvariet - tror jeg ikke.
Men er ved at lære den at spise det der helt lille frostfoder -
kan ikke huske hvad det hedder.
Re: Hvad hedder denne fisk?
: tirs 10. mar 2009 22:14
af Han$en
Hvis du ikke har mange pods vil den sandsynligvis sulte, uanset hvad
Jeg stemmer ihvertfald for rådet om at et akvarie skal have kørt 8-12mdr før en Mandarin flytter ind, og indeholde mindst 30kg sten
Re: Hvad hedder denne fisk?
: tirs 10. mar 2009 22:51
af Kenneth Jensen
Okay, det råd fik jeg ikke hvor jeg købte den, nok at en almindelig farvet mandarin skulle vente mindst 2 måneder - men ikke at denne "knock-off" mandarin LSD fisk også skulle.
Det er ikke så sart en LSD som den "rigtige" mandarin er.
Men den får chancen med noget frostfoder i morgen, så ser vi hvad der sker.
Kenneth
Re: Hvad hedder denne fisk?
: tirs 10. mar 2009 22:55
af Han$en
Uanset hvad du vælger at kalde den, ændre det ikke på dens fødeemne
Sart eller ej - Selv den mest sejlivede mand bukker også under hvis der til sidst ikke er mere mad til ham.
Personligt er jeg ikke meget for folk der anskaffersig noget, uden overhovedet at vide hvad det er
Re: Hvad hedder denne fisk?
: tirs 10. mar 2009 23:10
af Brian C
Jeg er enig med hansen her, men du KAN være heldig at den vil tage artemia, det gjorde min alm. mandarin og min scooterblenny, som begge har samme føde på menuen som din LSD-Fisk
ellers er der mulighed for at købe pods på flaske, enten i USA. jeg mener faktisk også de kan fåes i Tyskland
Re: Hvad hedder denne fisk?
: tirs 10. mar 2009 23:14
af Kenneth Jensen
Ja det var lige præcis artemia jeg tænkte på, det fodrede manden jeg købte den af med, og det så ud
til den spiste.
Jeg køber skam heller ingenting uden at have forhørt mig først, men jeg er da nok blevet fejlinformeret så,
eller også må man erkende, at der er andre med andre gode erfaringer end en selv.
Men lad os nu se, jeg skal nok skrive her på tråden løbende om den spiser noget og om den ser ud
til at trives!
Kenneth
Re: Hvad hedder denne fisk?
: tirs 10. mar 2009 23:18
af Nolan
Jeg syntes godt nok du er MEGET skråsikker af at være nybegynder, Kenneth.
Det er altså godt nok ikke den letteste fisk du dér har anskaffet dig.
Om det er en "alm. mandarin" - P. splendidus eller en "LSD-fisk" - P. picturatus er fuldstændigt ligegyldigt. De er lige vanskelige at have med at gøre.
... og de skal bestemt ikke i en nystartet balje nogen af dem. 6-12 mdr bør baljen have kørt (og der bør også være et rimeligt refugie), før man introducerer mandariner.
/Kim
Re: Hvad hedder denne fisk?
: tirs 10. mar 2009 23:26
af Han$en
Jeg personligt skal selv have både en Scooter og en Mandarin - Men første af de 2 kommer først når baljen har kørt i minimum et år.. Derefter venter jeg mindst 3mdr med den anden, for at være sikker på at der er rigeligt med foder.
Og det bliver med 30kg sten i baljen, og 15kg i sumpen
Re: Hvad hedder denne fisk?
: ons 11. mar 2009 10:11
af Kenneth Jensen
Hej
Jamen det er godt at høre så mange herinde være enige om at det var for tidligt,
så må man tro på jer og jeres gode erfaring med at vente.
Så er det jo nok for tidligt. Ja jeg er jo nybegynder, min skråsikkerhed består jo kun i,
hvad forhandleren sagde til mig og ingen/meget lidt erfaring.
Men måske burde jeg sælge den så, det må jeg lige overveje.
Kenneth
Re: Hvad hedder denne fisk?
: ons 11. mar 2009 10:28
af Nolan
@Kenneth:
Nu må du ikke lade dig slå helt ud af kurs af de negative indlæg ovenfor.
Regel nr. 1 i denne verden er, at man stort set aldrig skal tage forhandleres ord for helt gode varer - min erfaring er, at enten aner de ikke, hvad de taler om eller også ved de godt, at de står og fylder én med BS. Begge scenarier er, i min verden, bekymrende men desværre oftest det jeg selv ser "derude".
Mit råd til dig skal dermed være, at du bruger lidt tid på eks. http://www.reeflex.dk eller http://www.saltvandswiki.dk/wiki/Fisk
Jo mere tid du bruger på at læse om dyrene, jo større er chancen for at de klarer sig godt i din balje.... og at de dyr du har i forvejen klarer sig, når der kommer nye beboere.
Det er eksempelvis ikke en god idé med en 15cm klovneaftrækker, hvis man har smådyr i sin balje man holder af og gerne vil beholde
/Kim
Re: Hvad hedder denne fisk?
: ons 11. mar 2009 11:04
af spdiving
jeg har selv 4 fisk der kun spiser pods i baljen.
Min første var også en manderin og kom i efter ca 7 månder.
I starten syndes jeg det var ret sjovt at tage en ½L flaske og lave åbningen lidt støre så en manderin kunne komme ind og æde de reje æg jeg havde lagt der ind.
De andre fisk i baljen stod fint udefor og ventede på det foder manderinen fik virvlet ud til dem.
Steen
Re: Hvad hedder denne fisk?
: ons 11. mar 2009 11:06
af spdiving
En video af hvad jeg mener.
Steen
Re: Hvad hedder denne fisk?
: ons 11. mar 2009 13:25
af Lars S
Jeg havde en mandarin som var vændet til DK akvarie, selv i mit 530 m. 110 kg ls var der desværre ikke pods nok, og den var ikke hurtig nok til at tage de artemia og andet jeg fodrede med, så den døde efter ca. 4 - 5 mdr. desværre nogle rigtig flotte små fisk, men absolut ikke en nem fisk at holde, hvis man ikke er så heldig at den vileller har mulighed for at tage frost fodre.
har I nogle link til hvor man kan købe pods, evt. hvordan man selv kan lave eller have en kultur af dem ?
Re: Hvad hedder denne fisk?
: ons 11. mar 2009 13:44
af Kenneth Jensen
Ja det ville da egentlig være rart at vide, om man selv kunne have en lille koloni af pods på en måde.
Men Steen - tak for ideen med flasken, det vil jeg helt sikkert prøve med noget artemia, så må vi håbe det virker.
Mon den kan "nøjes" med foder på den måde hvert 3. dag, hvis den altså spiser det?
Og Kim - tak for støtten! Der kom godt nok meget hagl lige pludselig!!
Jeg bliver bedre til at bruge wiki - det er en god side!!
Kenneth
Re: Hvad hedder denne fisk?
: ons 11. mar 2009 13:52
af Lars S
Du skal bare vende dig til at at der nogle gange bliver skrevet lidt hårdt, mange gange mere hårdt ( hagl ) end afsenderene mener det - det er desværre tit et problem med disse fora osv. på nettet.
Vi håber da helt sikkert alle på at din lille perle fisk overlever og bliver go' fed, og hvem ved det kan jo være at du har mere ''held'' end vi andre har haft
Re: Hvad hedder denne fisk?
: ons 11. mar 2009 14:54
af Brian C
Lars S skrev:Jeg havde en mandarin som var vændet til DK akvarie, selv i mit 530 m. 110 kg ls var der desværre ikke pods nok, og den var ikke hurtig nok til at tage de artemia og andet jeg fodrede med, så den døde efter ca. 4 - 5 mdr. desværre nogle rigtig flotte små fisk, men absolut ikke en nem fisk at holde, hvis man ikke er så heldig at den vileller har mulighed for at tage frost fodre.
har I nogle link til hvor man kan købe pods, evt. hvordan man selv kan lave eller have en kultur af dem ?