Side 1 af 1

Boyu 128 L

: man 2. mar 2009 19:21
af Tommy andersen
Hey alle.

nu har jeg læst og set snart alle billeder. som i har at vise frem.. det er mega flot, det er squ godt gået. så nu har jeg også fået lidt "saltvand" på tanden :wink:
og vil prøve at starte et sted. har læst om RSM 130 L som jeg slf. meget garne vil have :wc:
men er nok lidt for dyr til at starte med. også er der Boyu. som er okay til at starte med tror jeg, men igne steder kan jeg finde nogle mål på den model, eller folk som har nogle gode oplevelser eller dårlige. håber da nogle kan hjælpe :beer:

Re: Boyu 128 L

: man 2. mar 2009 20:20
af RedDevil
Hej Tommy

Syntes helt klart at RSM vil være det bedste køb , da jeg mener at det udstyr der er med er bedre sammensat (cirk. pumper,skummer,)

Boyu 128 L er helt sikkert også blevet bedre , da man nu kan få det med HQI lys, men jeg mener bare stadig at det mangler noget ordenligt kvalitet i form af ordentlige pumpe (1200 l/t) og skummer , der er der sparet mener jeg .
Det positive er at man får et nitrat filter med (men ved ikke hvor effektivt det er kører 200 l/t)

Håber det kan hjælpe lidt , men som sagt bare min mening

Mvh Jan A

Re: Boyu 128 L

: man 2. mar 2009 20:34
af Tommy andersen
Hey Jan..

Tak for hjælpen ;) nu har jeg lidt at sove på de næste par natter.

og så må jeg se om jeg kan få samlet flasker nok til at købe rsm 130 eller om det bliver Boyu til at starte med, til jeg finder ud af om jeg kan passe dem lidt beder end de mus der har knavet huld i posen med mel ;)

Re: Boyu 128 L

: man 2. mar 2009 20:42
af Helena
Du behøver jo ikke købe nyt, og et brugt RSM koster da ikke alverden :K

Re: Boyu 128 L

: tirs 3. mar 2009 19:54
af RedDevil
Hej Tommy

Helena har ret du kan nok finde en godt brugt til omkring de 3000 ..... :) er vel også en oki pris

Mvh Jan

Re: Boyu 128 L

: ons 4. mar 2009 19:47
af Tommy andersen
Ja helt sikkert.. De baner her jeg ikke været over i inu..
Og det vil da sparer mig fra en del tømmermænd hvis det er tomme flasker jeg skal betale af med ;) er det så DBA.dk i vil anbefale hvis det er brugte man skal gå efter eller kender i et rigtiget godt sted ?

Re: Boyu 128 L

: ons 4. mar 2009 19:53
af Peters1
Tommy andersen skrev:Ja helt sikkert.. De baner her jeg ikke været over i inu..
Og det vil da sparer mig fra en del tømmermænd hvis det er tomme flasker jeg skal betale af med ;) er det så DBA.dk i vil anbefale hvis det er brugte man skal gå efter eller kender i et rigtiget godt sted ?
Et rigtig godt sted vil være her på siden under salg ;-) Der er jævnlig rsm til salg synes jeg, så held og lykke med at finde din kommende balje :h

Re: Boyu 128 L

: ons 4. mar 2009 19:55
af Han$en
Hvis jeg skulle bestemme hvad du skal vælge, ville jeg sige et Shin Mao..

Det kommer med god teknik til prisen, toppen er åben, og reducere problemer med varme meget, og er efter min erfaring også lidt mere stille end RSM..

En opgradering til et Shin Mao jeg kan anbefale, er en Aqua Medic luftskummer, og en god stille luftpumpe nede i skabet - Så hører du ikke til akvariet, mere end en meget svag summen :)

Shin Mao er også ret billige!

http://www.faunahorsens.dk har dem i alle 3 størrelser, med T5 lamper - Den dyreste koster vidst 3000,- og er på 156L

Deres side virker dog ikke lige nu, så kunne ikke levere et direkte link :)

Efter min mening er dette akvarie mere at foretrække - Har selv haft RSM, og det er ikke noget jeg vil udtale mig yderligere om.

Re: Boyu 128 L

: ons 4. mar 2009 20:24
af Tommy andersen
Det er lidt det samme, som når man er i byen. En stille og rolig bar med søde piger, hva skal man tage;)

også rat at vide at der er nogle andre modeller end det man har sat sig i til at starte med, men så vil jeg se om jeg kan finde noget brugt og måske Shin Mao ^^

Tak Peters1 og Han$en

Re: Boyu 128 L

: ons 4. mar 2009 20:32
af Han$en
Godt nok en halv-lang tur for for dig

http://saltvandsforum.dk/viewtopic.php?f=115&t=23792

Men tilgengæld får du også for omkring 7500,- nypris :)